صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صفحه اصلی/صندوق سرمایه گذاری چیست؟
صندوق سرمایه گذاری چیست؟2021-06-13T15:01:39+04:30

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

امروزه و پایین آمدن ارزش پول، بهترین راه برای حفظ آن و بیشتر شدن سرمایه‌ای که در دست داریم، سرمایه گذاری است؛ صندوق سرمایه گذاری یکی از بهترین و بی‌دردسرترین انواع آن است. در این مقاله به بررسی کارکرد این صندوق‌ها، انواع، مزایا و معیاب آن خواهیم پرداخت.

ما دراین مقاله بخش‌های زیر را بررسی خواهیم کرد:

صندوق‌های سرمایه گذاری چگونه کار می‌کنند؟

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری موجود.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق.

نحوه سرمایه گذاری در صندوق.

پس از مطالعه این مقاله، باید درک بهتری از صندوق‌های سرمایه گذاری داشته و قادر باشید نظر خود را در مورد مناسب بودن صندوق‌های سرمایه گذاری بیان و سپس اقدام به تصمیم گیری کنید.

 صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری از مجموعه‌ای از سرمایه گذاران مختلف تشکیل شده که می‌توانند صدها یا حتی هزاران سرمایه گذار باشند.

اما دلیل نیاز به این کار چیست؟

خب، تصور کنید که شما تنها یک سرمایه گذار بودید و فقط ۱۰َ،۰۰۰ دلار برای سرمایه گذاری داشتید، خب طبیعتا سرمایه گذاری شما با این مبلغ بسیار محدود خواهد بود.

حال، تصور کنید اگر قرار است پول خود را با یک گروه ۹ نفره سرمایه گذاری کنید؛ هر شخص با سرمایه گذاری ۱۰،۰۰۰۰ دلاری کل سرمایه گذاری شما را به ۱۰۰َ،۰۰۰دلار افزایش می‌دهد.

اکنون که یک گلدان سرمایه گذاری بزرگ‌تر دارید، می‌توانید با دست بازتر در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری کنید و با پخش ۱۰،۰۰۰ دلار خود در تعداد بیشتری سرمایه گذاری، خطر را نیز کاهش دهید و اگر قرار بر این باشد که یک سرمایه گذاری خوب پیش نرود، شما هنوز سرمایه‌های دیگری دارید که می‌توانید با آن‌ها ادامه دهید.

چگونه می‌توانید سرمایه گذاری کنید؟

شرکت‌های حرفه‌ای، مدیریت پول صندوق‌های سرمایه گذاری را بر عهده دارند. برخی از شرکت‌های معروف مدیریت پول عبارتند ازVanguard ، AQR Capital Management و Fidelity.

این شرکت‌ها، مدیرانی را برای تصمیم گیری مهم در مورد سرمایه گذاری استخدام کرده و بنابراین شما مجبور به انجام این کار نیستید. این وظیفه بخش بازاریابی آن‌هاست که افرادی مانند شما را ترغیب به سرمایه گذاری در صندوق‌هایشان کنند.

امکان تماس با بخش بازاریابی شرکت‌ها یکی از آپشن‌های سرمایه گذاری در صندوق است. گزینه دیگر استفاده از “سوپرمارکت صندوق” است.

سوپرمارکت صندوق سرمایه گذاری چیست؟

سوپر مارکت صندوق سرمایه گذاری

سوپرمارکت صندوق غالباً روش ارزان و راحت است. این روش یک بستر در اختیار کاربران خود قرار داده و به آن‌ها امکان مرور طیف گسترده‌ای از صندوق‌های سرمایه گذاری را می‌دهد. برخی از سوپرمارکت‌های معروف صندوق شاملHargreaves ، BestInvestو AJ Bell Youinvest هستند.

قبل از سرمایه گذاری در یک صندوق ابتدا باید بفهمید چه چیزی را برای به دست آوردن و به خطر انداختن در پیش دارید. ما در ادامه این مقاله به شرح معایب و مزایای مربوط به هر نوع صندوق سرمایه گذاری خواهیم پرداخت.

مزایای صندوق سرمایه گذاری

بسیاری از افراد هستند که وقت کافی برای مدیریت و تماشای پورتفوی سهام فردی را ندارند. برای آن افراد‌، یک صندوق سرمایه گذاری، گزینه‌ی  بسیار منطقی به نظر می‌آید.

سرمایه گذاری از این طریق چند مزیت دارد:

می‌توانید هزینه‌های کارگزاران (کارمزدی که برای خرید و فروش سهام پرداخت می کنید) را پس انداز کنید.؛ چرا که شما فقط یک بار و نه هشت بار به کارگزار، کارمزد پرداخت می‌کنید. سپس می‌توانید با هزینه کم‌تری در تعداد بیشتری از شرکت‌های مختلف سرمایه گذاری کنید.

این بدان معناست که خطر شما در حال حاضر گسترش یافته و بنابراین احتمال اینکه در یک حرکت پول زیادی را از دست بدهید کمتر بوده و همچنین می‌توانید از تخصص سایر اعضای باشگاه لذت ببرید.

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری موجود

طیف گسترده‌ای از صندوق‌های سرمایه گذاری در دسترس سرمایه گذاران است که در واقع بیش از ۸۰۰۰ تا است. عملکرد و هدف هر صندوق بسته به مدیر پورتفوی‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

تعیین اینکه کدام نوع صندوق سرمایه گذاری مناسب شما است نیاز به دانستن موارد زیر است:

 • نیازهای مالی
 • اهداف سرمایه گذاری
 • ریسک پذیری

صندوق سرمایه گذاری‌ بازار پول

این یک صندوق سرمایه گذاری مشترک با درآمد ثابت است که در اوراق بهادار بدهی سرمایه گذاری می‌کند و شامل موارد زیر است:

 • اوراق خزانه
 • اوراق قرضه دولتی
 • اوراق بهادار شهرداری
 • گواهی سپرده
 • یادداشت‌های شرکتی

درآمد حاصل بسته به اوراق بهادار سرمایه گذاری شده مشمول مالیات یا معاف از مالیات است.

مزایا

صندوق‌ سرمایه گذاری مشترک در بازار پول از کمترین نوسانات سرمایه گذاری برخوردار است.

همچنین به طور کلی سرمایه گذاری مطمئن‌تری هستند.

معایب

صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک در بازار پول بازده بالقوه کمتری نسبت به انواع دیگر صندوق‌های سرمایه گذاری دارند.

صندوق‌ سرمایه گذاری درآمد ثابت

صندوق‌ سرمایه گذاری با درآمد ثابت اغلب به عنوان  اوراق قرضه شناخته می‌شوند که معمولاً در اوراق بهادار با نرخ ثابت سرمایه گذاری می‌کنند و شامل اوراق مشارکت درجه سرمایه گذاری، اوراق قرضه دولتی و اوراق قرضه شرکتی با بازده بالا است.

مزایا

هدف آن‌ها این است که بازدهی منظم با یک برنامه مشخص داشته باشند که عمدتا از طریق سودی است که صندوق کسب می‌کند.

معایب

صندوق‌ سرمایه گذاری درآمد ثابت نسبت به آن‌هایی که اوراق قرضه دولتی و درجه سرمایه گذاری دارند خطرناک‌تر هستند. با این وجود هنوز خطر کمتری نسبت به سهام و سرمایه گذاری‌های مشتقه دارند.

مقاله اخیر فوربس به نکات جالب توجهی در مورد خطرات حباب بدهی شرکت‌های آمریکایی اشاره کرده است.

صندوق‌ سرمایه گذاری سهام

صندوق سرمایه گذاری سهام

سهام یا صندوق‌های سهام، صندوق‌های ساده‌ای هستند که در سهام سرمایه گذاری می‌کنند و یکی از محبوب‌ترین انواع صندوق‌های سرمایه گذاری هستند.

انواع مختلفی از صندوق‌های سهام در دسترس است، این موارد عبارتند از:

صندوق رشد

صندوق بخش

صندوق درآمد

ارزش سهام

صندوق سرمایه گذاری متعادل

هدف اصلی صندوق سهام رشد طولانی مدت از طریق سود سرمایه است، این نوع صندوق‌ها برای سرمایه گذاران کوچک‌تر به دلیل نیاز به سرمایه کمتر و پورتفوی‌های متنوع، جذاب‌تر است.

مزایا

آن‌چه باعث جذابیت این نوع صندوق‌ها می‌شود، تنوع بسیار زیاد آن است. بدان معنا که هر سرمایه گذار می‌تواند صندوق مناسبی برای تأمین نیازهای خود پیدا کند.

معایب

برخلاف تجارت، دیگر نگران انتخاب سهام برای خرید نیستید؛ چرا که در واقع هیچ سهام خریداری شده‌ای را در صندوق ندارید، بلکه بخشی از خود صندوق را در اختیار خواهید داشت.

صندوق سرمایه گذاری متعادل

یک صندوق متعادل در ترکیبی از سهام و اوراق قرضه سرمایه گذاری می‌کند و سهام بیشتر و اوراق قرضه کم‌تری را در اختیار دارند.

یک صندوق محافظه کارتر، نسبت به اوراق مشارکت سهام کم‌تری را در اختیار خواهد داشت. همانطور که از نامش پیداست، این صندوق سعی می‌کند تعادل بین دست‌یابی به بازده بالا و ریسک را حفظ کندهمین تعادل است که سرمایه گذاران بیشتری را به سمت این نوع صندق‌ها جذب کرده است.

مزایا

این صندوق‌های متعادل نسبت به صندوق‌های سرمایه خالص، نوسان کم‌تری دارند و این بدان دلیل است که سرمایه گذاری در بدهی به تعادل صندوق و مهار نوسان کمک می‌کند.

معایب

اگرچه ریسک کمتری نسبت به صندوق‌های سهام دارند، اما نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت ریسک بیشتری دارند.

صندوق‌ سرمایه گذاری شاخص

هدف صندوق سرمایه گذاری شاخص، ردیابی عملکرد یک شاخص خاص بازار است.

شاخص S&P 500 بیشترین ردیابی را دارد، اگرچه بسیاری از شاخص‌های دیگر مانند MSCI EAFE نیز ردیابی می‌شوند. با بالا یا پایین رفتن شاخص، ارزش صندوق هم بالا یا پایین می‌رود.

در گذشته، صندوق‌های شاخص در مقایسه با سایر صندوق‌های سرمایه گذاری چندان مناسب نبودند اما به تازگی عملکرد بهتری نسبت به سایر صندوق‌ها داشته‌اند. صندوق‌های شاخص اکنون 20.2 درصد از کل صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک از سال ۲۰۱۴ را تشکیل میدهند.

مزایا

صندوق‌های شاخص معمولاً هزینه کمتری نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک مدیریت شده دارند.

مدیران پورتفوی‌ها هنگام انتخاب سرمایه گذاری نیازی به تحقیق و تجزیه و تحلیل زیاد ندارند.

معایب

بازده صندوق شاخص اغلب کمی کمتر از شاخص‌های ردیابی شده است.

این تفاوت در بازده به عنوان “خطای ردیابی” شناخته می‌شود.

صندوق در صندوق

 یک صندوق در صندوق همان‌طور که از اسمش مشخص است، در صندوق‌های دیگر سرمایه گذاری می‌کند و استراتژی آن شامل “صندوق اصلی” است که در صندوق‌های مختلف دیگر سرمایه گذاری می‌کند و پورتفوی آن از دارایی‌های اساسی مختلف تشکیل شده است.
این صندوق با دیگر انواع آن متفاوت است، زیرا هیچ سرمایه گذاری مستقیمی در سهام ، اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار انجام نمی‌دهد.

مزایا
این صندوق از تنوع گسترده‌ای برخوردار بوده و تمایل به جذب سرمایه گذاران کوچک‌تر دارد؛ زیرا دسته‌های بیشتری را پوشش داده و خطرات کمتری دارد.
معایب
هزینه‌های بالا یکی از بزرگ‌ترین اشکالات سرمایه گذاری در صندوق در صندوق است.

نتیجه‌گیری

قبل از سرمایه گذاری در صندوق ابتدا باید نیازهای خود را بررسی کرده و سوالات زیر را از خود بپرسید:
• آیا به درآمد منظم از صندوق نیاز دارید؟
• هر چند وقت یک‌بار به سرمایه گذاری خود نیاز دارید؟
• چه چیزی را مایلید به خطر بیاندازید؟
پاسخ به این س سوالات باید به شما کمک کند صندوق را متناسب با نیازهای خود و ارزیابی مزایا و معایب آن‌ها انتخاب کنید حتی ممکن است یک یا دو صندوق وجود داشته که نیازهای شما را برآورده کند؛ بنابراین با تجزیه و تحلیل مزایا و معایب باید بتوانید انتخاب خود را بیشتر محدود کنید.

 • ارائه دهندگان و شرکت‌های برتر سرویس‌ ابری در سال ۲۰۲۱

  ارائه دهندگان و شرکت‌های برتر سرویس‌ ابری در سال 2021(شرکت‌های خارجی بخش اول)

  بررسی‌ها نشان می‌دهد که برترین شرکت‌های سرویس ابری در سال ۲۰۲۱، چیزهایی فراتر از AWS ،Azure و Google هستند. این سه شرکت تاکنون از رهبران رایانش‌ ابری بودند که بحثی درباره‌ی آن نداریم. اما بازار [...]

 • چرا استارت آپ ها شکست می خورند؟ - قسمت دوم

  چرا استارت آپ ها شکست می خورند؟ – قسمت دوم

  این روزها آسان است که درگیر داستان موفقیت‌های استارت آپ ها شوید. اما شکست در استارت آپ بسیار متداول‌تر است. CB Insights بیان می‌کند که 70٪ شرکت‌های پیشرفته فناوری شکست می‌خورند. و استارت آپ‌های سخت‌افزاری [...]

 • تفاوت مدیریت زنجیره تامین با لجستیک چیست؟

  تفاوت مدیریت زنجیره تامین و لجستیک چیست؟

  بیایید با این فرض شروع کنیم که لجستیک و مدیریت زنجیره تامین با هم متفاوت هستند. بسیاری از افراد، صرف نظر از سوابق تحصیلی یا تخصص خود، از اصطلاحات لجستیک و زنجیره تامین (SCM) به [...]

 • زنجیره تامین

  زنجیره تأمین چیست؟

  زنجیره تأمین شبکه‌ای است بین یک شرکت و تأمین کنندگان آن برای تولید و توزیع کالای خاص به خریدار نهایی. این شبکه شامل فعالیت‌ها، افراد، نهادها، اطلاعات و منابع مختلف است. زنجیره تأمین همچنین گام‌هایی [...]

برگشت به بالا