منتورینگ کسب و کار چیست؟

منتورینگ کسب و کار چیست؟( قسمت دوم: منتور کیست؟)

در قسمت اول این مقاله از اهمیت منتور کسب  و کار گفتیم؛ تاکید کردیم که اگر شما می‌خواهید در کار خود به موفقیت دست یابید، به شخصی نیاز دارید که راه شما را پیموده و تجربه‌های زیادی را در این زمینه دارند، حضور این فرد می‌توانید به شما انگیزه داده و در مسیر سختی که در پیش دارید به شما راهنمایی داده و شما را از خطرات احتمالی آگاه کند.

در ادامه مقاله منتورینگ کسب و کار چیست، به طور مفصلی چیستی و چرایی وجود آن را به شما توضیح می‌دهیم.

چرا به منتور کسب و کار نیاز است؟

چرا به منتور کسب و کار نیاز است؟

اگر می‌خواهید فردایی بهتر از امروز داشته باشید، به یک منتور کسب و کار نیاز دارید. خیلی ساده اگر به انجام همان کارها ادامه دهید، همان نتایج را کسب خواهید کرد!

داشتن منتور کسب و کار، به شما ایده‌های جدیدی برا پیشبرد اهدافتان می‌دهد. آن‌ها به شما اصرار نمی‌کنند بلکه تشویقتان می‌کنند تا به انجام اقدامات مداوم بپردازید و همه‌ی این کارها برای شما و تجارت شما بسیار مفید است.

آیا منتورهای کسب و کار، افراد حرفه‌ای هستند؟

ممتور شما فردی اخلاق گراست که احساسات و مسائل محرمانه تجاری شما را بدون دخالت شخصی اداره می‌کند و نیز آن‌ها را با کسی به اشتراک نمی‌گذارد. منتور، موقعیت‌ها را مدیریت خواهد کرد و به دنبال تأثیرگذاری بر رفتار دیگران است، در عین حال به افراد و احساساتشان احترام می‌گذارد.

پیشنهاد اینوتوکن به شما مطالعه مقاله بوم  مدل کسب و کار است.

تفاوت بین منتور کسب و کار و مربی چیست؟

تفاوت بین منتور کسب و کار و مربی چیست؟

سوال خوبی است. یک منتور کسب و کار، دانش کسب و کار خاصی را خواهد داشت که به عنوان راهی برای اطلاع رسانی با شما در میان می‌گذارد در حالی که یک مربی کسب و کار از تکنیک های سوال کردن برای باز کردن قفل دانش شما استفاده می‌کند و در عین دادن انگیزه به شما، کمک می‌کند تا روش‌های جدیدی را برای استفاده از آن  پیدا کنید.

چگونه می‌توانم یک منتور کسب و کار را پیدا و انتخاب کنم؟

بسیار مهم است که شما با منتور و مربی خود رابطه‌ی خوبی را برقرار کرده و از کار کردن با یگدیگر، لذت ببرید و بالعکس. اولین قدم این است که مطمئن شوید، هر منتوری که انتخاب کردید،  از کارکردن با شما لذت می‌برد و مایل است شما را در یک جلسه حضوری ملاقلات کند.

همچنین شما باید اطمینان داشته باشید که منتور کسب و کار شما، تجربه درست و مرتبط با کسب و کار دارد. لزومی ندارد که این تجریه، مخصوص صنعت شما باشد… چرا که شما در صنعت خود متخصص هستید. با این حال باید اطمینان داشته باشید که منتور شما دانش بالایی داشته و می‌تواند با چالش های خاص شما ارتباط برقرار کند و آن‌ها را درک کند.

اگر جلسات حضوری را ترجیح می دهید ، مکان نیز مهم است. شما باید بتوانید به راحتی دور هم جمع شوید. اگر به همان اندازه خوشحال هستید که با تلفن کار می کنید ، این مسئله کمتر مورد توجه است.

چه کارهایی باید انجام دهم تا از روابط منتور کسب و کار خود بیشترین بهره را ببرم؟

برای به دست آوردن تمام ارزش و کارایی منتور خود، باید در برابر تغییرات، منعطف باشید، آماده باشید تا به چالش کشیده شوید و برای موفقیت خود روزانه، تلاش کنید.

شما باید در هفته ، زمانی را برای ملاقات با منتور خود اختصاص دهید و وقت خود را روی ارائه برنامه عملیاتی که توافق کرده‌اید متمرکز کنید. اگر در جهت رسیدن به اهداف خود اقدامات مداوم انجام دهید، از امروز خود موفق‌تر خواهید بود!

من از سال 2004 با کتی کار کرده‌ام. در طول آن مدت من در دو بخش دولتی، نقش‌های زیادی را داشتم و در یک سازمان غیردولتی در خارج از کشور هم کار کردم. حمایت کتی در کمک به من برای روشن کردن جاه طلبی‌هایی که داشتم و نیز  اولویت بندی وقت بسیار ارزشمند بوده است.

او کمک کرده است من برای شناسایی نقاط قوت، رفع نقاط ضعف و اطمینان از دستیابی به تعادل بیشتر در زندگی‌ام تلاش کنم. کتی همچنین پشتیبانی عملی در زمینه کارهای خاص، آماده شدن برای مصاحبه و قرار دادن چارچوب اهداف من در خارج از محل کار و همچنین ارتباطات من به من ارائه کرد.

کتی همچنین یک رویداد موفقیت آمیز تیم سازی را برای من در وزارت دادگستری تسهیل کرد. او یک انسان معتمد و یک منتور تمام و کمال است.

کارمند ارشد دولت، دفتر هیئت دولت

خطرات منتورینگ کسب و کار چیست؟

هیچ خطر واقعی برای مشاوره و مربیگری کسب و کار وجود ندارد. شما بر تصمیماتی که می‌گیرید کاملاً کنترل دارید. هیچ کس قصد ندارد به شما بگوید که چه کاری باید انجام دهید یا چگونه مشاغل خود را اداره کنید، منتور کسب و کار فقط به شما کمک می‌کند تا روش‌های بهتری را برای اداره آن پیدا کنید!

شما همچنین هیچ توافق طولانی مدتی ندارید. این رابطه کاملاً متمرکز بر نتایج است. اگر باور ندارید که از تعاملات خود با منتور و مربی، کارایی و ارزش بالایی را دریافت می‌کنید، هر زمان که بخواهید، می‌توانید رابطه را متوقف کنید.

نتیجه گیری

یک منتور کسب و کار در واقع نقطه شروع و چشم انداز استارتاپ شما را ترسیم می‌کند و مانند یک همسفر با تجربه در طول این مسیر با شما همراه بوده و شما را از خطرات احتمالی آگاه می‌کند. منتور تصمیم و عملکرد شما را همیشه تایید نمی‌کند و باید گاهی اوقات مقابل تصمیمات اشتباهی شما بایستد و نه بگوید.

منبع:  businesscoaching

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments