سرمایه گذاری در سهام نشان دهنده سهم مالکیت در یک شرکت است. سرمایه گذاران، سهامی را خریداری کرده که فکر می‌کنند با گذشت زمان ارزش بیشتری خواهند داشت.

سهام یک سرمایه گذاری است. هنگام خرید سهام یک شرکت، در حال خرید قطعه کوچکی از آن شرکت هستید که یک سهم نامیده می‌شود.

سرمایه گذاران سهام شرکت‌هایی را خریداری می‌کنند که فکر می‌کنند ارزش آن‌ها بالاتر خواهد رفت. اگر این اتفاق بیفتد، ارزش سهام شرکت نیز افزایش می‌یابد. پس از آن، سهام  خریداری شده را می‌توان برای کسب سود به فروش رساند.

سهام چیست؟

سهام چیست؟

سهام اوراق بهاداری هستند که سهم مالکیت در یک شرکت را نشان می‌دهند. برای شرکت‌ها، انتشار سهام راهی برای جمع آوری پول به منظور رشد و سرمایه گذاری در تجارت خود است. برای سرمایه گذاران سهام راهی برای رشد پول و پشت سر گذاشتن تورم با گذشت زمان هستند.

وقتی صاحب سهام در یک شرکت هستید، سهامدار نامیده می‌شوید زیرا در سود شرکت سهیم هستید.

شرکت‌های دولتی سهام خود را از طریق بورس سهام مانند Nasdaq یا بورس اوراق بهادار نیویورک می‌فروشند. سپس سرمایه گذاران می‌توانند این سهام را از طریق کارگزاران سهام در بین خود خریداری و بفروشند. بورس سهام عرضه و تقاضای سهام هر شرکت را ردیابی می‌کند که این امر مستقیماً بر قیمت سهام تأثیر می گذارد.

قیمت سهام در طول روز نوسان دارد، اما سرمایه گذاران صاحب سهام امیدوارند که با گذشت زمان، ارزش سهام افزایش یابد.  ممکن است این اتفاق برای سهام همه شرکت‌ها نیفتاد چرا که احتمال دارد ارزش شرکت‌ها در طول زمان از بین برود یا به طور کامل از کار خارج شوند.

وقتی این اتفاق می‌افتد، سرمایه گذاران سهام ممکن است تمام یا بخشی از سرمایه گذاری خود را از دست بدهند. به همین دلیل برای سرمایه گذاران مهم است که پول خود را در جاهای مختلفی پخش کنند، به جای اینکه فقط روی یک شرکت تمرکز کنند، سهام بسیاری از شرکت‌های مختلف را خریداری کنند.

چگونه می‌توان از طریق سهام درآمد کسب کرد

 سرمایه گذاری در سهام نسبت به برخی دیگر از سرمایه گذاری‌ها ریسک بیشتری دارد، اما ممکن است به همان نسبت سود بیشتری هم داشته باشد. سرمایه گذاران سهام از دو طریق اصلی کسب درآمد می‌کنند:

۱. اگر قیمت سهام در مدت زمانی که فرد آن را در اختیار دارد، افزایش یابد و آن را به بیش از مبلغی که برای آن پرداخت کرده، بفروشد.

۲.از طریق پرداخت سود. سود سهام، پرداخت منظم به سهامداران است. همه سهام‌ها سود پرداخت نمی‌کنند، اما بعضی از آن‌ها به صورت فصلی این کار را انجام می‌دهند.

در طول قرن گذشته، بورس سهام میانگین بازده سالانه 10٪ داشته است. کلمه “متوسط” در اینجا مهم است: نه تنها این بازده به طور متوسط ​​برای کل بازار (نه فقط سهم‌های خاص)است، بلکه در هر سال ممکن است، بازده بازار کمتر یا بیشتر از 10٪ باشد.

سهام جداگانه را می‌توانید از طریق کارگزار آنلاین خریداری کنید. روند افتتاح حساب کارگزاری مانند افتتاح حساب بانکی است. پورسانت‌هایی که توسط کارگزاران آنلاین برای معاملات سهام دریافت می‌شود متفاوت است، پس پیش از انتخاب سرمایه‌گذاری و خرید سهام، در مورد بسیار تحقیق کنید و از شرکت‌های متفاوتی اقدام به خرید کنید.

چیزهای کلیدی که باید در مورد سرمایه گذاری در سهام بدانید

سرمایه گذاری در سهام

سرمایه گذارانی که در دراز مدت بهترین عملکرد را دارند، خرید می‌کنند و نگه می‌دارند. این بدان معنی است که آن‌ها تنوع سازی انجام داده و از سهم‌های مختلفی در پورتفوی خود نگهداری می‌کنند.

سرمایه گذاری در سهام واحد، زمان می‌برد. شما باید در مورد هر سهمی که خریداری می‌کنید، تحقیق کنید؛ منابع مالی و تمام مسائل مربوط به شرکت را به دقت بررسی کنید. بسیاری از سرمایه گذاران در عوض با سرمایه گذاری در سهام از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک، صندوق‌های شاخص و ETF در وقت خود صرفه جویی می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله انواع سرمایه گذاری را بخوانید.

این موارد به شما امکان می‌دهد سهام زیادی را در یک معامله خریداری کنید، متنوع سازی(diversification)  داشته باشید و نیاز کم‌تری به تحقیقات و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سرمایه گذاری در سهام مورد نظر خود داشته باشید.

سهام دو نوع اصلی دارد: عادی(common stock)و ممتاز(preferred stock)بیشتر سرمایه گذاران، صاحب سهام عادی شرکت سهامی عام هستند. سهام عادی ممکن است به شما سود بپردازد، اما این سود تضمین نمی‌شود و میزان آن ثابت نیست.

سهام ممتاز معمولاً سود ثابت پرداخت می کند، بنابراین مالکان می توانند هر ساله روی مقدار مشخصی از درآمد سهام حساب کنند. صاحبان سهام ممتاز همچنین برای دریافت درآمد شرکت در صف اول ایستاده‌اند: مازاد وجهی که از طریق سود تقسیم می‌شود ابتدا به سهامداران ممتاز پرداخت می‌شود و در صورت ورشکستگی شرکت، صاحبان سهام ممتاز، جلوتر از صاحبان سهام‌ عادی، نقدینگی دریافت می‌کنند.

نتیجه گیری

سرمایه گذاری

سهام بخشی از دارایی‌های یک شرکت است که افراد می‌توانند با خریداری آن، پول خود را در آن شرکت سرمایه گذاری کرده و در سود و زیان آن، شریک شوند.

به سرمایه گذاران همیشه توصیه می‌شود که تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارند و پول خود را در جاهای مختلف و سهام شرکت‌های متنوع سرمایه گذاری کنند؛ در واقع متنوع سازی انجام دهند.

از طریق کارگزاران بورس می‌توان راحت‌تر در سهام سرمایه گذاری کرد و وقت کم‌تری را برای تحقیق و بررسی اختصاص داد.

دو نوع اصلی سهام داریم: ممتاز و عادی که در مقالات بعدی به طور تخصصی به آن می‌پردازیم.

منبع: nerdwallet