ساتوشی چیست؟

ساتوشی چیست و هر بیت کوین چند ساتوشی است؟

ساتوشی کوچک‌ترین واحد غیرقابل تفکیک بیت کوین، برابر با یک میلیونیم آن بوده و کم‌ترین مقدار بیت کوین است. در این مقاله به طور مفصل‌تری راجع به آن صحبت می‌کنیم.

ساتوشی چیست؟

آن‌چه به عنوان یک سایبر پانک شروع شد، اکنون به یک پدیده جهانی تبدیل شده که قرار است صنعت مالی را مختل کند. با این حال، با وجود رشد فزاینده آن‌ها، به طور کلی ارزهای دیجیتال هنوز از جریان اصلی زندگی مردم فاصله دارند. بیت کوین به لطف حضور در رسانه‌ها و افزایش قیمت خیلی سریع آن، موفق شد به چیزی بیشتر از یک اسم تبدیل شود. با این حال، عموم مردم هنوز درک درستی از آنچه باعث ارزشمند بودن بیت کوین شده، ندارند.

یکی از جنبه‌های بیت کوین که به آن کم‌تر پرداخته شده، ساتوشی، واحد پولی این ارز دیجیتال است. ساتوشی نام خالق ناشناس بیت کوین و کوچکترین واحد غیرقابل تفکیک آن، برابر با یک میلیونیم BTC است. اگر چه ساتوشی مهم‌ترین بخش بیت کوین است که بعدا به آن خواهیم پرداخت، ولی تنها واحد آن نیست. بیت کوین دارای یک ساختار سلسله مراتبی چند سطحی بوده که دارای هزار میلی بیت کوین (mBTC) ، 1000،000 میکرو بیت کوین (μBTC) و 100،000،000 ساتوشی (SAT) است.

ساتوشی ناکاموتو، ساتوشی‌ را به عنوان یک واحد تعیین کرده است. با تصمیم گیری مبنی بر این‌که ارزش یک بیت کوین واحد می‌تواند بدون توجه به قیمت بیت کوین به 100 میلیون بخش تقسیم شود، هنوز هم استفاده از آن به عنوان یک واسطه مبادله عملی است.

با این حال، سال ۲۰۱۰  جامعه نسبتاً کوچک بیت کوین شروع به بحث و گفتگو درباره نام‌های احتمالی برای واحدهای پولی کوچک‌تر این کوین کرد. در ابتدا پیشنهاد شده بود که یک صدم بیت کوین یا 0.01 BTC را یک ساتوشی بنامیم. پس از چند ماه بحث، اصطلاح satoshi انتخاب شده و به جای واحد ۱۰۰ میلیونیوم بیت کوین، توسط جامعه پذیرفته شد.

در روزهای ابتدایی بیت کوین، وقتی که ارزش بازار بسیار پایین‌تر از ۲ میلیارد دلار بود، ساتوشی‌ها به عنوان واحد ارز توجه نسبتاً کمی را به خود جلب کردند. با آن که قیمت بیت کوین در آن زمان هنوز ناچیز بود، تعداد کمی از دارندگان آن نگران تقسیم آن در چنین واحدهای کوچکی بودند.

می‌توانید برای مطالعه مطالب بیشتر راجع به این موضوع، مقاله ارز دیجیتال  چیست را بخوانید.

اهمیت روز افزون ساتوشی

اهمیت روز افزون ساتوشی

با افزایش محبوبیت روز افزون بیت کوین و گسترش نفوذ آن، اهمیت ساتوشی‌ها نیز به تناسب افزایش یافت. گفتگو در مورد ابزار دنیای واقعی بیت کوین چه در صنعت ارز دییجیتال و چه در خارج از این صنعت برجسته‌تر شده است. هنوز این سؤال مطرح است که چگونه می‌توان با یک کوین انتزاعی، غیرمتمرکز و پیچیده معاملات را تسهیل کرد.

چرا مردم می خواهند روی کوینی سرمایه گذاری کنند که مقیاس پذیری بسیار دشوار داشته و همچنین بسیار بی‌ثبات بوده و فقط توسط مجموعه نسبتاً کمی از معامله گران در سراسر جهان پذیرفته شده است؟ پاسخ این سوال به کوچک‌ترین قسمت غیرقابل تفکیک بیت کوین یعنی ساتوشی می‌رسد.

اگر ساتوشی تبدیل به یک واحد گسترده‌تر برای بیت کوین شود، می‌تواند برای انجام پرداخت‌های کوچک‌تر در میان طیف وسیعی از مردم استفاده شود. به عنوان مثال، برای خرید یک فنجان قهوه یا یک غذای آماده 5 دلاری با قیمتی برابر با ۰.۰۰۰۵۳ بیت کوین. مقادیر اندک و اعشار متعدد برای پیگیری موارد، چالش برانگیز است. اگر قیمت همان فنجان قهوه به جای بیت کوین با ساتوشی حساب شده، یعنی شما ۵۳.۰۰۰ ساتوشی پرداخت کنید، درک آن راحت‌تر خواهد بود.

بسیاری بر این باورند که واحد پولی بالاتر نه تنها درک آن را آسان‌تر کرده، بلکه پرداخت را نیز راحت‌تر می‌کند. گفتن از اهمیت ساتوشی بخش مهمی از آموزش یک فرد تازه وارد است. سام بلک مور، مدیرعامل و بنیانگذار ویمبا-Vimba، یک سرویس سرمایه گذاری خودکار بیت کوین، به خبرنامه کریپتو-Crypto گفت:

در حالی که در جامعه بیت کوین به وضوح نیاز به آموزش عمومی در مورد بیت کوین وجود دارد، سوئیچ گسترده صنعت به ساتوشی با توجه به اندازه‌گیری ارزش بیت کوین ممکن است معقول باشد، مشروط بر این که کاربران جدید در مورد تفاوت میان یک بیت کوین و یکی ساتوشی اطلاع داشته باشند. ما در ویمبا ارزش نگهداری بیت کوین کاربران خود را در mBTC نشان می‌دهیم.

این ایده‌ی پشت جنبش توده‌ای بوده که تابستان گذشته به وجود آمد و از ایجاد نمادی برای ساتوشی‌ها حمایت کرد. محور این کمپین بر این باور بود که اگر پس از علامت “@” سمبل کوچکترین واحد بیت کوین باشد، نحوه تعامل و استفاده مردم از بیت کوین را به طور کلی تغییر می‌دهد. صدها نفر به بحث در مورد طراحی علامت پیوستند، دقیقاً مانند زمانی که اولین بار برای طراحی آرم بیت کوین در سال 2010 در انجمن BitcoinTalk بحث شد.

در حالی که طرح‌ها متنوع بودند، تقریباً همه موافق بودند که درست مانند علامت “@” که ارتباط اینترنتی را ساده‌تر و سریع می‌کند =، علامت ساتوشی نیز نحوه انتقال بیت کوین را تغییر می‌دهد. مشکل برخی از نمادهای پیشنهادی، ژاپنی‌ بودن آن بود،؛چرا که جامعه واقعاً با نمادهای ژاپنی آشنا نبود و نیست. در حالی که هنوز روی نماد ساتوشی اتفاق نظر وجود ندارد، این جنبش در اخبار سر و صدای زیادی داشت و توجه زیادی را به کوچک‌ترین واحد بیت کوین جلب کرد.

بیت کوین به دلیل افزایش ارزش میلیون درصدی خود از سال ۲۰۰۹ ، بهترین دارایی نمایشی در دهه گذشته بوده است. اگر یک BTC کمترین واحد بیت کوین بود، آن وقت بیشتر کالاهای روزانه امروز، قیمت اعشاری داشتند. به عنوان مثال امروز ۱۰۰ دلار ۰.۰۱۰۷ بیت کوین است و خب جامعه ما با معامله به صورت اعشار، آشنایی ندارد.

مدل تقلیل قیمت بیت کوین نه تنها تعداد کل بیت کوین را محدود می‌کند، بلکه می‌تواند ۲۱ میلیون استخراج کرده و تضمین کند که پاداش‌های ماینرها را به منظور کمیاب‌تر شدن بیت کوین به صورت دوره‌ای کاهش می‌دهد. حتی اگر کل ثروت دنیا که در حال حاضر ۳۶۰ تریلیون دلار بوده به بیت کوین تبدیل شود، با ۲۱ میلیون عرضه ثابت، یک بیت کوین نزدیک به ۱۷ میلیون دلار قیمت دارد. درحالی که یک ساتوشی با آن قیمت معادل ۱۷ سنت است.

امروز، یکی ساتوشی به اندازه‌ی 46.51 دلار ارزش دارد. به همین دلیل است که که ایده جمع کردن ساتوشی حال حاضر، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

این ایده، فرض کرده که ارزهای دیجیتال هنوز خیلی تازه و ناشناس هستند و گرچه امروزه این رقم زیادی به حساب نمی‌آید، ولی با این حال، هر نوع ساتوشی که کاربران بتوانند از طریق کار کردن برای بیت کوین، کسب علاقه و یا از طریق راه‌های دیگر جمع آوری کنند، هنوز هم بسیار ارزشمند است. همچنین این ایده می‌گوید که خدمات متوسط (DCA) با هزینه‌ی دلاری توسط صرافی‌هایی مثل کوین بیس و رقبای آن افزایش یافته است.

خدمات DCA بسیار مفید بوده زیرا بسیاری از احساساتی را که با سرمایه گذاری در ارزهای دیحیتال به وجود می‌آید را از بین می‌برند. کاربران می‌توانند یک زمان عود را که در آن بیت کوین خریداری شده را تعیین کنند. این زمان می‌تواند مقدار کمی هر روز، دو بار در هفته یا دو بار در ماه بوده که یک ورودی ثابت و مقرون به صرفه را به فضای بیت کوین ارائه می‌دهد. بلک مور اضافه کرد:

میانگین هزینه-دلار بیت کوین- Dollar-cost averaging bitcoin (یک رویکرد سرمایه گذاری)به شما امکان داده تا سرمایه‌ی بیت کوین خود را با گذشت زمان رشد دهید، حتی اگر فقط سرمایه کمی را دسترس داشته باشید. این رویکرد میزان دشواری خرید در هر لحظه‌ای که قیمت‌ها کاهش می‌یابد را کم کرده و شما را به این عادت را داده که روی به جمع آوری ساتوشی آورید. علاوه بر این، اگر از یک سرویس DCA خودکار مانند ویمبا استفاده می‌کنید‌، می‌توانید آن را تنظیم و فراموش کرده و به صورت خودکار به جمع آوری ساتوشی بپردازید. بنابراین برای هرکسی که به آینده بیت کوین اعتقاد داشته باشد، میانگین هزینه-دلار معقول است.

این روش، نماد مناسبی را اضافه کرده و یا مثل یک سراشیبی برای استفاده راحت از ارز دیجیتال عمل می‌کند ولی نباید فراموش کرد که فناوری که باعث تسهیل در پرداخت‌های خرد شده، هنوز هم دچار مشکل است. با این حال، نماد ساتوشی و محبوبیت روزافزون آن، قدم بسیار بلندی برای کمک به کانال‌هایی با پرداخت سریع مانند شبکه‌‌ی لایتنینگ لب-Lightning Lab و مایعات Blockstream و بلوک استریم لیکویید- Blockstream بوده تا مدل‌های بلند پروازانه خود را به واقعیت روزمره تبدیل کنند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments