منتورینگ کسب و کار چیست؟

منتورینگ کسب و کار چیست؟( قسمت اول)

منتورینگ کسب و کار یکی از موثرترین اشکال حمایت از رهبران کسب و کار است، اما این که این منتورینگ شامل چه چیزی می‌شود و چگونه تعریف می‌شود را در ادامه مقاله بررسی می‌کنیم.

ما برای فهم بیشتر به سوالاتی که در ادامه می‌بینیم، پاسخ می‌دهیم:

۱. منتورینگ کسب و کار چیست؟

۲. منتورینگ چگونه به رشد کسب و کار ما کمک می‌کند؟

۳. مزایای استفاده از منتور کسب و کار چیست؟

۴. چرا من به یک منتور نیاز دارم؟

۵. آیا منتورهای کسب و کار حرفه‌ای هستند؟

۶. تفاوت بین منتورینگ کسب و کار و مربیگری چیست؟

۷. چگونه می‌توانم یک منتور پیدا و انتخاب کنم؟

۸. چه کارهایی باید انجام دهیم تا از ارتباط با منتور کسب و کار خود بیشترین بهره را ببریم؟

۹. خطرات منتورینگ کسب و کار چیست؟

۱۰. آیا می‌توانید چند نمونه از داستان‌های موفقیت منتورینگ و مربیگری کسب و کار را بیان کنید؟

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کسب و کار چیست را هم مطالعه فرمایید.

 منتورینگ کسب و کار چیست؟

منتورینگ کسب و کار چیست؟

به طور سنتی، اصطلاح “منتور” ممکن است تصویری از یک “مرد خردمند یا راهنما با موی سفید” را برای ما به ذهن متبادر کند. در واقع، ریشه واژه مربی از ادیسه هومر ناشی می شود. قبل از عزیمت به جنگ تروا، ادیسه پسر و تمام دارایی خود را به دوست منتور خود سپرد، کسی که سپس تا بزرگ شدن تلماخوس جوان، او راهنمایی كرد.

با یک نگاه مدرن‌تر، بسیاری از ما ممکن است با مفهوم منتورینگ کسب و کار در محل کار خود به عنوان کسی که دارای تجربه یا خرد بیشتری است و مایل است دانش و بینش خود را برای صرف آموزش یک فرد جوانتر کند، آشنا باشیم.

اما به تازگی اخیراً اصطلاح مربی از محل کار و بازار خارج شده است و اصطلاح “منتور کسب و کار” طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها و خدمات از فرشته‌های کسب وکار تا مدیران غیر اجرایی را در بر می‌گیرد.

اکثر کارآفرینان بیشترین موفقیت خود را مدیون حمایت و راهنمایی دریافتی از یک منتور می‌دانند؛ ریچارد برانسون هنوز هم از حمایت و اعتقادی که سر فردی لاکر به وی داده است به عنوان یکی از مهم‌ترین موارد عامل اصلی موفقیت وی در صنعت هواپیمایی یاد می‌کند.

منتورینگ کسب و کار شامل استخدام مشاور یا کارمند برای کمک به اداره امور شما نیست. در عوض، این رابطه بین شما ، صاحب مشاغل و شخصی با تجربه تجاری است که می‌تواند شما را در تصمیم گیری‌های دشوار راهنمایی کند، به روش‌های بهبود تجارت اشاره کند، سوالات سختی را از شما بپرسد و انگیزه شما را برای دستیابی به سطوح بالاتر عملکرد را تقویت کند، همه‌ی این‌ها در محدوده یک رابطه قابل اعتماد شکل می‌گیرد.

منتور کسب و کار می‌تواند در این روند به شما یک شریکی معرفی کند که سختی‌ها و موانع راه را می‌داند. کار با منتور کسب وکار به شما کمک می‌کند از طریق بحث و گفتگوی بی طرفانه و عینی، دیدگاه تازه‌ای در مورد مشکلات و تصمیم گیری داشته باشید.

برخی از مزایای منتورینگ عبارتند از:

مزایای منتورینگ

• کاهش سطح ریسک در تصمیم گیری‌های شغلی: بررسی گزینه‌ها هنگامی آسان‌تر می‌شود که شخصی نگرانی شما را در عمیق‌ترین سطح درک کرده و با آن شریک باشد.

• تمرکز انرژی: صرف داشتن شخص دیگری برای ایجاد انگیزه در شما و به اشتراک گذاشتن موفقیت‌های شما اغلب می‌تواند به نتایج خارق العاده‌ای منجر شود.

• پیشرفت سریع‌تر پردازش‌ها: انجام اقداماتی که مهم است می‌تواند در سود کسب و کار شما تأثیر زیادی بگذارد و فرصت‌ها را سر راه شما قرار دهد؛ با تمرکز بهتر وقت و انرژی، تلاش برای فرصت‌های جدید به واقعیت تبدیل می‌شود.

منتورینگ کسب و کار شما باید واقعاً عینی باشد و بتواند تجربه بی‌نظیر زندگی و تجارت خود را به بسیاری از مسائلی که هر رهبر یا کسی که در راه تجارت قرار دارد ، اعمال کند. از ارائه، استخدام و اخراج گرفته تا ساختن تیمی سازنده و ایجاد انگیزه برای رشد.

به طور خلاصه، منتور کسب و کار کسی است که وقتی که او را می‌خواهید در دسترس بوده و بتوانید با خیال راحت به او اعتماد کنید.
منتور کسب و کار یک تجربه مثبت سودمند است که نه تنها از رشد کسب و کار شما پشتیبانی می‌کند بلکه به پیشرفت شخصی شما نیز کمک می‌کند.
موفقیت شما به اقدام شما بستگی دارد.

 منتورینگ کسب و کار چگونه می‌تواند به رشد کسب و کار کمک کند؟

منتور کسب وکار شما جدای از موفقیت شما هیچ برنامه کاری دیگری ندارد. این به منتور شما امکان می‌دهد به طور مستقل و بی‌طرفانه از رشد و توسعه کسب و کار شما پشتیبانی کند.
منتورها و مربیان کسب و کار ما افراد حرفه‌ای با کالیبر بالا هستند که تجربه رشد تجارت خود را دارند و به بسیاری از صاحبان مشاغل دیگر کمک می‌کنند تا به رشد اقتصادی و موفقیت شخصی خود برسند. برنامه‌های منتورها به صورت سفارشی طراحی شده‌اند، بنابراین شما و نیازهای شما در مرکز هستند و از این طریق به شما کمک می‌شود تا نتایج سریع و مشخصی را در کسب و کار خود کسب کنید.

پشتیبانی مداوم به شما اطمینان می‌دهد که از طریق فرآیندهای بحث و گفتگو که درگیر آن هستیم، به طور منظم نسبت به اهداف خود اقدام کرده و تصمیمات بهتری بگیرید.

مقاله ایده کسب و کار را نیز می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید.

 مزایای استفاده از منتورینگ کسب و کار چیست؟

منتورینگ کسب و کار به شما به شما کمک می‌کند تا از یک قدم عقب‌تر به کسب و کار خود نگاه کنید؛ یک منتور کسب و کار می‌تواند به شما کمک کند تا “تصویر بزرگ‌تری” ببینید و نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهایی را که ممکن است نادیده گرفته باشید را شناسایی کنید.

منتورینگ کسب و کار شما می‌تواند در مرحله رشد، راهنمایی و ایده‌های خود را با شما به اشتراک بگذارد؛ یک تجارت موفق و رو به رشد چالش‌های جدیدی مانند استخدام نیروی جدید، جذب سرمایه و ورود به بازارهای جدید را به همراه دارد.

یک منتور کسب و کار می‌تواند پشتیبانی ویژه‌ای را به شما ارائه دهد؛ بهترین تجارب را از سایر صنایع و بخش‌ها با شما به اشتراک بگذارد، در برابر مشکلات احتمالی به شما هشدار داده و شما را از برنامه‌هایی که در پیش دارید، مطمئن کند.

منتورینگ کسب وکار شما یک راهنمای صداپیشگی خواهد بود؛ نقش اصلی یک مربی، تجارت، گوش دادن، تحریک و به چالش کشیدن تفکر شماست. این به شما کمک می‌کند ایده‌های خود را توسعه داده و با سرعت بسیار بیشتری به راه حل‌های مناسب برای چالش‌های کسب و کارتان برسید و این به تنهایی به تصمیم گیری بهتر منجر می‌شود.

• منتورینگ شما را تشویق می‌کند تا از شبکه‌های تجاری خود استفاده کنید؛ در واقع این رویه به شما کمک می‌کند، شبکه تجارت و مشتریان خود را در صنعت خود و همچنین سایر متخصصان توسعه دهید. منتورهای کسب و کار، مربی هستند، مشاور نیستند و جای حسابداران، وکلا یا مدیران بانکی را نمی گیرند.

• منتور شما را مسئول می‌داند؛ داشتن منتور کسب و کار به طور خودکار همه چالش‌های شغلی شما را برطرف نمی‌کند. شما هنوز هم باید کار را انجام دهید و برای اجرای تغییرات، وقت گذاشته و تلاش کنید. یک منتور به شما کمک می‌کند اهداف و نقاط عطف را تعیین کرده و و به آن‌ها پاسخ دهید.

منتور کسب وکار شما را بر روی اهداف خود متمرکز نگه می‌دارد؛ پیگیری هنگام کار کار بسیار آسانی است، منتور اطمینان حاصل می‌کند که کار با ارزش بالایی را که باید انجام دهید را انجام می‌دهید و آن را پشت گوش نمی‌اندازید.

منتور شما را به چالش می‌کشد؛ گاهی اوقات هنگامی که مشاغلی را اداره می کنیم، می توانیم کمی صبر کنیم و سپس حل و فصل مسائل را شروع کنیم.

• منتور کسب و کار شما را به چالش می‌کشد تا برای بهبود استانداردها و رفتن از حالت خوب به عالی، مسافت بیشتری را طی کرده و تلاش خود را چندبرابر کنید! آن‌ها به شما کمک می‌کنند، مهارت‌های خود را توسعه داده، انگیزه خود را افزایش و موفقیت‌های خود را جشن بگیرید.

منبع: businesscoaching

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments