انواع سهام

انواع سهام

انواع سهام و دسته بندی‌های گوناگون آن، سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار را کمی پیچیده کرده‌ است. هنگامی که به تحقیق درباره سهام می‌پردازید، غالباً صحبت‌هایی پیرامون دسته‌های مختلف سهام می‌شنوید. در ادامه انواع سهام را با هم بررسی می‌کنیم.

۱.سهام عادی – common stock

۲. سهام ممتاز – preferred stock

۳. سهام با ارزش بازار بالا – Large-cap stocks

۴.سهام با ارزش بازار متوسط – Mid-cap stocks

۵. سهام با ارزش بازار کم – Small-cap stocks

۶. سهام داخلی – Domestic stock

۷.سهام بین المللی – International stocks

۸.سهام بر مبنای رشد – Growth stocks

۹.سهام بر مبنای ارزش – Value stocks

۱۰. سهام عرضه اولیه – IPO stocks

۱۱.سهام با سود نقدی – Dividend stocks

۱۲. سهام بدون سود نقدی – Non-dividend stocks

۱۳.سهام درآمد – Income stocks

۱۴.سهام دوره‌ای – Cyclical stocks stocks

۱۵.سهام غیر دوره ای – Non-cyclical stocks

۱۶.سهام امن – Safe stocks

۱۷.سهام – ESG-ESG stocks

۱۸.سهام بلو چیپ – Blue chip stocks

۱۹.سهام پنی – Penny stocks

انواع سهام : عادی و ممتاز

بیشتر سهامی که مردم در آن سرمایه گذاری می کنند سهام عادی است. سهام عادی نشان دهنده مالکیت جزئی در یک شرکت است، در صورت انحلال شرکت سهامداران حق دریافت سهم متناسب از ارزش هر دارایی باقی مانده را دارند.

سهام عادی از نظر تئوریك پتانسیل صعودی نامحدودی به سهامداران می‌دهد، اما در صورت عدم موفقیت شركت بدون داشتن دارایی اضافی، آن‌ها نیز خطر از دست دادن همه چیز را دارند.

سهام ممتاز متفاوت عمل می کند ، زیرا به سهامداران یک اولویت نسبت به سهامداران عادی می‌دهد تا در صورت انحلال شرکت مقدار مشخصی پول پس بگیرند. سهامداران ممتاز نیز قبل از سهامداران عادی حق دریافت سود سهام را دارند.

نتیجه این است که سهام ممتاز به عنوان یک سرمایه گذاری به، اوراق قرضه با درآمد ثابت شباهت دارد. غالباً، یک شرکت فقط سهام عادی را عرضه می‌کند. این منطقی است، زیرا همان چیزی است که سهامداران اغلب به دنبال خرید آن هستند.

پیشنهاد می‌کنیم برای این که بیشتر در مورپد مفهوم سهام و سرمایه گذاری در آن بدانید، مقاله مربوط به سهام را بخوانید.

انواع سهام : سهام‌های با ارزش بازار کم-متوسط-بالا

انواع سهام

سهام نیز بر اساس ارزش کلی طبقه بندی می‌شوند که به آن ارزش بازار گفته می‌شود. شرکت‌هایی که بیشترین سرمایه بازار را دارند، ارزش بازار بالا، سهام با ارزش بازار متوسط و کوچک به ترتیب شرکت‌های کوچکتر را نشان می‌دهند.

هیچ خط دقیقی وجود ندارد که این دسته ها را از یکدیگر جدا کند. با این حال، یک قانون که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد، این است که شرکت‌های با سهام ارزش بازار ۱۰ میلیارد دلار یا بیشتر به عنوان ارزش بازار بالا شناخته می‌شود، سهام دارای محدودیت بازار بین ۲ تا ۱۰ میلیارد دلار واجد شرایط به عنوان اوراق بهادار و سهام با سقف بازار زیر ۲ میلیارد دلار به عنوان سهام با ارزش بازار کم شناخته می‌شود.

سهام با ارزش بازار بزرگ به عنوان سرمایه گذاری امن‌‌تر و محافظه کارانه‌تر در نظر گرفته می‌شود، در حالی که ارزش متوسط و کوچک ظرفیت بیشتری برای رشد در آینده دارند، اما به نسبت خطرناک‌تر هستند.

با این حال، فقط به این دلیل که دو شرکت در یک گروه قرار می‌گیرند، به این معنی نیست که آن‌ها به عنوان سرمایه گذاری، چیزهای مشترک دیگری دارند و یا این‌که در آینده به روش‌های مشابه عمل می‌کنند.

پورتفوی خود را منعکس کننده بهترین چشم انداز برای آینده قرار دهید.

دیوید گاردنر ، بنیانگذار The Motley Fool

سهام داخلی- Domestic stocks و سهام بین المللی- international stocks

شما می‌توانید سهام را بر اساس مکان آن‌ها دسته بندی کنید. به منظور تمایز سهام داخلی ایالات متحده از سهام بین المللی، بیشتر سرمایه گذاران به محل دفتر مرکزی شرکت نگاه می‌کنند.

با این حال، مهم است که درک کنیم دسته جغرافیایی سهام لزوماً با مکانی که شرکت در آن فروش دارد مطابقت ندارد.

فیلیپ موریس اینترنشنال (NYSE: PM) یک مثال عالی است، زیرا مقر آن در ایالات متحده است، اما توتون و سایر محصولات خود را به طور انحصاری در خارج از کشور می‌فروشد. به ویژه در میان شرکت‌های بزرگ چند ملیتی، تشخیص عملکرد واقعی شرکت یا داخلی بودن یک شرکت از طریق فعالیت‌های تجاری و معیارهای مالی دشوار است.

انواع سهام برمبنای رشد و ارزش

یکی از انواع سهام دیگر وجود دارد که بین دو نوع از سرمایه گذاران تفاوت قائل می‌شود. سرمایه گذاران رشد که به دنبال شرکت‌هایی هستند که فروش و به دنبال آن، سود زیادی دارند. سرمایه گذاران با ارزش به دنبال شرکت‌هایی هستند که سهام آن‌ها ارزان باشد، چه نسبت به همتایان خود و چه به قیمت سهام قبلی خودشان.

سهام بر مبنای رشد، تمایل به قبول سطح بالاتری از خطر دارد اما به دنبال آن بازده‌ی بالقوه‌ی زیادی را هم می‌توان برای آن‌ها متصور شد که این یکی از علت‌های جذابیت این نوع سرمایه گذاری است.

کسب و کارهای شرکت‌های موفقی که سهام بر مبنای رشد دارند، تقاضای شدید و فزاینده‌ای را در بین مشتریان دارند، به ویژه در ارتباط با روندهای بلند مدت در سراسر جامعه که از محصولات و خدمات آن‌ها پشتیبانی می کنند.

ممکن است در صورت شدید‌تر شدن رقابت و ایجاد اختلال در تجارت سهام بر مبنای رشد توسط رقبا،  این دسته از سهم‌ها به سرعت سقوط کنند. گاهی اوقات، حتی کاهش سرعت رشد نیز برای پایین آمدن شدید قیمت کافی است، زیرا سرمایه گذاران از کاهش پتانسیل رشد طولانی مدت می‌ترسند.

از طرف دیگر، سهام ارزشی بیشتر به عنوان سرمایه گذاری محافظه کارانه تلقی می‌شود. آن‌ها غالباً شرکت‌های بالغ و شناخته شده‌ای هستند که قبلاً به رهبران صنعت تبدیل شده‌اند و بنابراین فرصت بیشتری برای گسترش بیشتر ندارند.

با این وجود با داشتن مدل‌های تجاری قابل اعتماد که طی زمان ثابت شده‌اند، می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند برای کسانی که به دنبال ثبات قیمت هستند.

عرضه اولیه سهام – IPO stocks

IPO ، سهام شرکت‌هایی است که اخیراً با عرضه اولیه سهام عمومی شده اند.  عرضه اولیه‌ها معمولاً هیجان زیادی را در میان سرمایه گذاران تازه کار که اخیرا وارد فضای سرمایه گذاری شده‌اند، ایجاد می‌کنند.

اما می‌توانند بی‌ثبات باشند، به خصوص وقتی در جامعه سرمایه گذاری در مورد چشم انداز رشد و سودآوری اختلاف نظر وجود داشته باشد. سهام به طور کلی حداقل یک سال و تا دو یا چهار سال پس از عمومی شدن وضعیت خود را به عنوان سهام IPO حفظ می‌کند.

انواع سهام با سود نقدی و غیر نقدی

انواع سهام نقدی و غیر نقدی

 

بسیاری از سهم‌ها به طور منظم سود سهامداران خود را پرداخت میکنند. سود سهام سود قابل توجهی برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند و همین امر باعث می‌شود، این نوع از سهم‌ها در میان محافل خاص سرمایه گذاری بسیار مورد توجه قرار گیرد. از نظر فنی، پرداخت حتی ۰.۰۱ دلار برای هر سهم، یک شرکت را به عنوان سهام نقدی واجد شرایط می‌کند.

با این وجود، برخی از سهم‌ها نیازی به پرداخت سود ندارند. اگر قیمت آن‌ها با گذشت زمان افزایش یابد، همچنان‌می‌توانند، سرمایه گذاری قوی باشند. برخی از بزرگترین شرکت‌های جهان، سود سهام پرداخت نمی‌کنند، اگرچه طی سال‌های اخیر، روند سرمایه گذاری در سهام‌هایی با امکان پرداخت سود نقدی بوده است.

سهام درآمدی

سهام درآمدی نام دیگر سهام با سود نقدی است، زیرا درآمدی که اکثر سهم‌ها به شما پرداخت می‌کنند به صورت همان سود است. با این حال، سهام درآمدی همچنین به سهام شرکت‌هایی اشاره دارد که مدل‌های تجاری بالغ‌تری دارند و فرصت‌های بلند مدت نسبتاً کمتری برای رشد دارند.

این سرمایه گذاری برای ان دسته سرمایه گذاران محافظه کار که در حال حاضر باید از سبد سرمایه گذاری خود پول نقد بگیرند، یا در بازنشستگی یا نزدیک به بازنشستگی هستند، بسیار ایده‌آل است

انواع سهام دوره‌ای و غیر دوره‌ای

اقتصادهای ملی تمایل دارند چرخه‌های توسعه و فرسایش را با دوره‌های رونق و رکود دنبال کنند. برخی از مشاغل بیشتر در معرض چرخه‌های توسعه تجارت قرار دارند و بنابراین سرمایه گذاران از آن‌ها به عنوان سهام دوره ای یاد می‌کنند.

سهام دوره‌ای شامل سهام شرکت‌هایی است که در صنایعی مانند تولید، مسافرت و کالاهای لوکس فعالیت می‌کنند، زیرا رکود اقتصادی می تواند توانایی خرید سریع را از مشتریان بگیرد. با این وجود، هنگامی که اقتصادها قدرتمند هستند، هجوم تقاضا می‌تواند این شرکت ها را به سرعت به فضای بازار بازگرداند.

در مقابل، سهام غیردوره‌ای که به عنوان سهام سکولار یا دفاعی نیز شناخته می‌شود، تقاضای آن نوسانات بزرگی ندارند. مانند فروشگاه‌های مواد غذایی زنجیره‌ای، زیرا مهم نیست که اقتصاد چقدر خوب یا بد باشد، مردم هنوز مجبور به خوردن غذا هستند. سهام غیر دورانی تمایل به عملکرد بهتری در هنگام رکود بازار دارند، در حالی که سهام دوره ای غالباً در بازارهای قدرتمند صعودی عملکرد بهتری دارند.

سهام امن

سهام امن یا مطمئن، سهامي است كه قيمت آن در مقايسه با كل بازار نسبتاً به میزان کمی بالا و پايين مي‌رود. سهام ایمن که به عنوان سهام با نوسان کم نیز شناخته می‌شود، به طور معمول در صنایعی فعالیت می‌کنند که نسبت به تغییر شرایط اقتصادی حساسیت چندانی ندارند. آن‌ها اغلب سود نقدی نیز پرداخت کرده و این درآمد می‌تواند افت قیمت سهام را در دوره‌های سخت جبران کند.

بخش‌های بازار سهام

اغلب می‌بینید که سهام بر اساس نوع کسب  و کار مربوط به آن، تجزیه شده است. دسته‌های اصلی که بیشتر استفاده می‌شود عبارتند از:

 • خدمات ارتباطی – شرکت‌های تلفن، اینترنت، رسانه و سرگرمی
 • صلاح مصرف کننده – خرده فروشان، خودروسازان و شرکت‌های هتل و رستوران
 • کالاهای اساسی مصرف کننده – شرکت‌های تولید مواد غذایی، آشامیدنی، دخانیات و کالاهای خانگی و شخصی
 • انرژی – شرکت‌های اکتشاف و تولید نفت و گاز، تأمین کنندگان خطوط لوله و متصدیان ایستگاه‌های گاز
 • مالی – بانک‌ها، متخصصان امور مالی وام‌های رهنی و شرکت‌های بیمه و کارگزاری

مالی – بانک ها ، متخصصان امور مالی وام های رهنی و شرکت های بیمه و کارگزاری

 • بهداشت و درمان – بیمه‌های بهداشتی، شرکت‌های دارویی و بیوتکنولوژی و سازندگان دستگاه‌های پزشکی
 • صنعتی – شرکت‌های هواپیمایی، هوافضا و دفاع، ساخت و ساز، تدارکات، ماشین آلات و شرکت‌های راه آهن
 • مواد – معدن، محصولات جنگلی، مصالح ساختمانی، بسته بندی و شرکت‌های شیمیایی
 • املاک و مستغلات – اعتماد سرمایه گذاری در املاک و مستغلات و شرکت‌های توسعه و مدیریت املاک و مستغلات
 • فناوری – شرکت‌های سخت افزاری، نرم افزاری، نیمه هادی، تجهیزات ارتباطی و خدمات فناوری اطلاعات
 • تاسیسات – برق، گاز طبیعی، آب، انرژی تجدیدپذیر و شرکت‌های چندمنظوره

 سرمایه گذاری ESG

سرمایه گذاری ESG به فلسفه سرمایه گذاری اشاره دارد که بر نگرانی‌های زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیت تأکید دارد. اصول ESG به جای تمرکز کامل بر این که آیا یک شرکت سودآوری ایجاد می‌کند و درآمد خود را با گذشت زمان افزایش می‌دهد یا خیر، سایر تأثیراتی که بر محیط دارد، کارمندان شرکت، مشتریان و حقوق سهامداران را در نظر می‌گیرد.

یکی از مسائلی که با قوانین حاکم ESG پیوند خورده است، مسئولیت اجتماعی یا SRI است. سرمایه گذاران با استفاده از SRI سهام شرکت‌هایی را که مطابق با مهم‌ترین ارزشهایشان نیستند، از بازار خارج می‌کنند.

با این حال، سرمایه گذاری ESG دارای عنصر مثبت‌تری است و به جای این که فقط شرکت‌هایی که در آزمون‌های کلیدی قبول نمی‌شوند را از دور خارج کنند، افراد را به سرمایه گذاری در شرکت‌هایی که بهترین کارها را انجام می دهند، تشویق می کند.

با توجه به شواهدی که نشان می‌دهد تعهد واضح به اصول ESG می‌تواند بازده سرمایه گذاری را بهبود بخشد، علاقه زیادی در این حوزه وجود دارد.

مقاله مربوط به سرمایه گذاری و مفهوم آن را اینجا بخوانید.

انواع سهام بلو چیپ و پنی

سرانجام، دسته‌های سهام وجود دارد که بر اساس کیفیت که ارائه می‌دهند، قضاوت می‌شوند. سهام بلو چیپ تمایل دارند که در دنیای تجارت، خامه‌ی روی کیک باشند. یعنی شامل شرکت‌هایی است که صنایع مربوطه خود را هدایت کرده و شهرت بالایی کسب کرده‌اند.

با این که این دسته از سهم‌ها، معمولاً بالاترین میزان بازده مطلق را ندارند، اما ثبات آن‌ها باعث محبوبیتشان در بین سرمایه گذارانی شده که تحمل ریسک زیادی ندارند.

در مقابل، سهام پنی شرکت‌های بی کیفیتی هستند که قیمت سهام آن‌ها بسیار ارزان و معمولاً کمتر از ۱ دلار برای هر سهم است. سهام پنی با داشتن مدل های تجاری خطرناک حدس و گمان، مستعد طرح‌هایی است که می تواند کل سرمایه شما را تخلیه کند. دانستن خطرات سهام پنی امر بسیار مهمی است.

نتیجه گیری

احتمالاً شنیده اید که متنوع سازی سبد سهام برای توسعه سرمایه گذاری‌های قوی و پایدار مهم است. هنگام برنامه ریزی برای تنوع سازی، همه این طبقه بندی‌های سهام را در ذهن داشته باشید، سرمایه گذاری در شرکت‌های مختلف بازار سرمایه، جغرافیا و سبک‌های سرمایه گذاری به شما در داشتن یک پورتفوی متعادل کمک می‌کند.

منبع: fool

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments