اکوسیستم فناوری چیست و چگونه از رشد و نوآوری پشتیبانی می‌کند؟

اکوسیستم فناوری چیست و چگونه از رشد و نوآوری پشتیبانی می‌کند؟

کلمه “اکوسیستم” اغلب در دنیای فناوری بدون زمینه خاصی استفاده شده و به سرعت در جامعه‌های مختلف فناوری، رویدادهایی مانند کنفرانس‌ها و غیره به “واژه محبوبی” تبدیل شده و تاثیری فرای حد انتظار ما داشته است.

 در این مقاله، من تمام تلاش خود را می‌کنم تا بگویم اکوسیستم چیست و از چه چیزهایی تشکیل شده است و چگونه از رشد و نوآوری در فناوری پشتیبانی و نگه داری می‌کند.

برای مطالعه بیشتر به مقاله اکوسیستم نوآوری مراجعه کنید.

اکوسیستم – ecosystem چیست؟

اکوسیستم چیست؟

واژه اکوسیستم اولین بار توسط Roy Clapham در سال ۱۹۳۰ ابداع شد اما جالب اینکه در سال ۱۹۳۵ ، این بوم شناس آرتور تانسلی بود که در یک مقاله کاملاً مفهوم اکوسیستم را تعریف کرد: کل مجموعه عوامل فیزیکی تشکیل دهنده آن‌چه ما محیط می نامیم “.

اکنون جای تعجب نیست که یک بوم شناس با توجه به ماهیت کار خود این اصطلاح را ایجاد کرد؛ چرا که یک متخصص در شاخه زیست شناسی (اکولوژی) با روابط موجودات با یکدیگر و محیط فیزیکی آن‌ها سروکار دارد.

بخش دوم کلمه system است؛ به عنوان مجموعه‌ای از کارها تعریف می‌شود که با هم به عنوان بخشی از یک مکانیزم یا یک شبکه بهم پیوسته کار می‌کنند.

از دیدگاه تانسلی و از نظر زیست شناختی، در یک اکوسیستم غنی، موجودات زنده بطور مداوم با یکدیگر، محیط اطراف خود و عوامل داخلی و خارجی آن ارتباط برقرار کرده و واکنش نشان می‌دهند.

با نگاهی به تصویر فوق، می‌توانید اهمیت هر ارگانیسم درون اکوسیستم و چگونگی پایداری رشد، بلوغ و توسعه را مشاهده کنید. اگر هر یک از بازیگران اصلی حذف شوند (بگذارید بگوییم گیاهان و درختان) ، یک تهدید برای پایداری اکوسیستم محسوب می‌شود.

 یک نگاه سریع و یک مثال اساسی: با حذف گیاه / درخت، گیاهخواران مانند خرگوش و سنجاب محل را خالی می‌کنند و گوشت‌خوارانی مانند روباه به مناطق دیگر نقل مکان می‌کنند یا احتمالاً به دلیل کمبود غذا می‌میرند.

 این اتفاق به طور بالقوه هر موجود زنده دیگری را تهدید کرده و به تدریج چرخه بازیابی را از بین می‌برد. سرانجام، یک اکوسیستم غنی و پر جنب و جوش، به طور بالقوه نابود خواهد شد.

اکوسیستم فناوری از چه چیزهایی تشکیل شده است؟

اکوسیستم فناوری

با درک ما از اکوسیستم ها، اکنون می‌توانیم اکوسیستم فناوری را به عنوان شبکه‌ای به هم پیوسته و وابسته از موجودات مختلف تعریف کنیم که برای تحریک نوآوری در محیط فناوری مربوط به محصولات و خدمات به شیوه ای پایدار گرد هم آمده‌اند.

بیایید نگاهی به آن‌چه یک اکوسیستم از آن تشکیل شده است بیاندازیم:

به یک اکوسیستم فناوری قوی و پر رونقی فکر کنید (به عنوان مثال: سانفرانسیسکو و نیویورک)؛ احتمالاً خواهید دید که هر شش نهاد نقش اصلی را بازی می کنند: جامعه توسعه دهنده قوی، شتاب دهنده‌ها و مراکز فناوری، استارتاپ‌های متمرکز بر فناوری، کسب وکارها و شرکت‌های تاسیس شده، تعامل و اتصال و دانشگاه‌ها و مدارس.

.برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله مراکز رشد را بخوانید

اجازه دهید آن‌ها را بیشتر تجزیه کنیم:

جامعه توسعه دهنده قوی: با ادامه پیشرفت فناوری با سرعت بیشتر، وجود جامعه توسعه دهنده پر جنب و جوش و قوی در هر اکوسیستم فناوری حیاتی است.

یک جامعه توسعه دهنده قوی یادگیری را ارتقا می‌دهد و همچنین اعضای خود را مجبور به استفاده از آخرین و پیشرفته‌ترین مرحله تکنولوژی می‌کند و این اطمینان را می دهد که اکوسیستم به منابع توسعه دهنده ای مجهز است که می‌توانند مشکلات مختلف منجر به نوآوری محصولات و خدمات را برطرف کنند.

جامعه یک سیستم پشتیبانی را ارائه می‌دهد که در آن شکست به عنوان بخشی از پروسه‌ی رشد و توسعه دیده می‌شود. این امر از طریق تعامل و ارتباط حاصل می‌شود.

تعامل و ارتباط: در یک اکوسیستم پر رونق، تعامل دائمی وجود دارد و روابط تجاری سالم بر اساس سازگاری شکل می‌گیرد. به طور معمول، برای ارتقا یادگیری و ارتباطات، این تعاملات از طریق Meetups / Usergroups و سایر رویدادهای جامعه مانند کنفرانس ها اتفاق می‌افتد.

در این رویدادها، توسعه دهندگان برای یادگیری از یکدیگر و ارائه یک سیستم پشتیبانی با هم ملاقات می‌کنند. تعامل و ارتباط مداوم با گذشت زمان باعث ایجاد دهکده‌ای از اعضای جامعه می شود که برای تقویت رشد و پایداری کنار هم تلاش می‌کنند.

مشاغل و شرکت‌های تاسیس شده: شرکت‌های فناوری تاسیس شده نه تنها فرصت‌های زندگی را برای توسعه دهندگان فراهم کرده بلکه از نوآوری در اکوسیستم پشتیبانی می‌کنند وهمچنین به عنوان شرکت‌هایی فعالیت می‌کنند که سایر استارتاپ‌ها می‌‌توانند به آن‌ها نگاه کرده و از آن‌ها الگو برداری کنند.

 بیشتر اوقات، شرکتهای مستقر مکان‌های ملاقات را برای جامعه توسعه دهنده فراهم می‌کنند تا رویدادهای خود در آن‌جا برگزارکرده و آن‌ها را تشویق به یادگیری می‌کنند.

 همچنین، آن‌ها معمولاً منابعی را برای تحقیق و توسعه در اختیار دارند که فرصت‌های دیگری را برای اعضای جامعه توسعه دهنده فراهم کرده تا بر روی فناوری‌های پیشرفته کار کنند تا باعث ایجاد نوآوری شوند.

شتاب دهنده‌ها و مراکز فناوری: شتاب دهنده‌ها برای حفظ هر اکوسیستم فناوری حیاتی هستند. آن‌ها از طریق آموزش، مشاوره و بودجه از شرکت‌های مبتنی بر رشد حمایت کرده و به سرعت بخشیدن به رشد استارتاپ‌های اولیه کمک می‌کنند.

 بدون وجود شتاب دهنده‌ها در اکوسیستم‌ها و هم‌زمان با ساخت و ایجاد نوآوری توسط کارآفرینان، رمپ رشد بیشتر طول می‌کشد و احتمالاً باعث دلسرد شدن یا جلوگیری از پیشرفت می‌شود.

از طرف دیگر مراکز فناوری از نظر فیزیکی فضاها یا محیطی را فراهم می‌کنند که استارت آپ های دارای فناوری می‌توانند در حالی که با سایر افراد و استارتاپ‌های هم‌فکر شبکه ارتباطی برقرار می‌کنند، در آنجا کار و پیشرفت کنند.

.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استارتاپ‌ها،  به شما توصیه می‌کنیم که مقاله مربوط به آن را بخوانید

دانشگاه ها و مدارس: دانشگاه‌ها و مدارس نه تنها با استعدادهای غنی به یک اکوسیستم تغذیه رسانی می‌کنند(که بسیار حیاتی است) ، بلکه نقش مهمی در توسعه ایده‌های جدید و نوین فناوری هم بازی می‌کنند.

دانشگاه‌ها محیطی از ارتباطات، پشتیبانی، استعداد را برای دانشجویان خود و سایر محققان فراهم می‌کنند و با این کار، رشد را تقویت می‌کنند.

دانشگاه‌ها همچنین به دانشمندان و دنش‌آموزان کمک می‌کنند تا ایده‌های خود را ثبت کرده و فضایی را فراهم کنند که نوآوران بتوانند ایده‌های خود را نیز بسنجند. هکاتون‌های مستقر در دانشگاه این فرصت را برای توسعه دهندگان دانشجویی فراهم می‌کنند تا به سرعت ایده پردازی و ساخت پروژه کنند.

چگونه اکوسیستم ‌فناوری از رشد و نوآوری پشتیبانی می‌کنند؟

حال که فهمیدیم اکوسیستم چیست و اکوسیستم‌ها از چه چیزهای تشکیل شده‌اند، بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه اکوسیستم‌ها از رشد و نوآوری به طور پایدار در فناوری پشتیبانی می‌کنند.

بدون کلیدهای اصلی یک اکوسیستم فناوری، موفقیت برای هر استارت آپ مرتبط با فناوری بسیار دشوار است.

در رابطه با این قضیه من یاد قسمت کوچکی ازیک خانه در آتلانتا می‌افتم که در آن چمن برمودا رشد نمی‌کرد. مانند سایر قسمت‌های چمن در آن‌جا هم خاک و آب کافی وجود داشت، اما بخش خاص و کلیدی که وجود نداشت، نور خورشید بود.

بدون نور مستقیم خورشید، مهم نیست که چه مقدار آب یا کود اضافه می‌کنم، چمن رشد نخواهد کرد. دلیل این امر این است که چمن برمودا یک گیاه دائمی در فصل گرم است، به این معنی که هر ساله برمی‌گردد و از اواخر بهار تا ماه‌های گرم تابستان به طور فعالانه رشد می‌کند و معمولاً نوعی چمن است که در آتلانتا و جورجیا پیدا می‌شود. اما بدون یک بازیگر یا موجود اصلی (نور خورشید) به عنوان بخشی از اکوسیستم که رشد را تقویت می‌کند، چمن رشد نخواهد کرد.

اکوسیستم‌های فناوری هم این‌گونه کار می‌کنند؛ یعنی بدون وجود یک ماده اصلی به عنوان یک دانشگاه، جامعه توسعه دهنده قوی، یا فناوری‌های متمرکز بر استارتاپ‌ها، موفقیت هر یک از شرکت‌های مرتبط با فناوری سخت خواهد بود.

اکوسیستم‌های فناوری به صورت جزئی کار نمی‌کنند، بلکه همه نهادها برای کمک به حمایت از نوآوری و کار به عنوان یک واحد به هم پیوسته و درهم تنیده و وابسته‌اند.

هشتاد درصد استارتاپ‌ها شکست می‌خورند؛ این یک واقعیت ثابت شده است. اما سرمایه گذاران می‌دانند که استارتاپ‌هایی “شانس زنده ماندن” دارند که بتوانند به یک مفهوم موفق‌تر تبدیل شوند یا مفهوم اصلی را تکرار کنندکه این به طور معمول در یک اکوسیستم پر رونق اتفاق می‌افتد.

این به این دلیل است که اکوسیستم پر جنب و جوش فناوری می‌تواند جامعه‌ای از توسعه دهندگان را برای پشتیبانی اخلاقی، استعداد، تحقیقات پیشرفته، مکان فیزیکی، منتورها و یادگیری از فرصت‌های از دست رفته فراهم کندتا موفقیت به تنها گزینه تبدیل شود.

مسئله این است که ساخت اکوسیستم‌های فناوری کار ساده ای نیست. سال‌ها یا حتی دهه‌ها تلاش و سرمایه گذاری عمدی طول می‌کشد تا آن‌ها را زنده کند. ارزشی که به ارمغان می آورد بیش از پیچیدگی و زمانی است که لازم دارد.

نوآوری در اکوسیستم‌های فناوری بقا می‌یابد و رشد می‌کند و این اکوسیستم‌ها به حمایت و تولید ارزش اقتصادی عظیم کمک می‌کنند و تاثیر آن در اینجا متوقف نمی‌شود، بلکه فراتر از بخش مالی دنیای ماست و زندگی روزمره ما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این سیستم عامل بازرگانان را قادر به فروش بیشت محصولات خود در بازار جهانی کرده است تا جایی که اکنون می توانند درآمد بیشتری برای تغذیه فرزندان خود و تأمین نیازهای خانواده یا جامعه فراهم کند.

فکر کنید مادربزرگی مه اکنون در آسایشگاه سالمندان است اکنون می‌تواند از طریق واقعیت مجازی دنیا را نظاره کند. فکر کنید که چگونه با یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی، ترموستات من در خانه ام در آتلانتا می تواند خودش را تنظیم کند تا به من کمک کند در هنگام کار در خلیج پول پس انداز کنم. من بازهم می‌توانم برای شما مثال‌های از این قبیل را بیاورم، اما اکنون شما باید متوجه شده باشید که این امکانات بی‌پایان هستند و تنها با یک چیز اصلی امکان پذیر می‌یابند: اکوسیستم‌های پایدار

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments