زنجیره تامین

زنجیره تأمین چیست؟

زنجیره تأمین شبکه‌ای است بین یک شرکت و تأمین کنندگان آن برای تولید و توزیع کالای خاص به خریدار نهایی. این شبکه شامل فعالیت‌ها، افراد، نهادها، اطلاعات و منابع مختلف است. زنجیره تأمین همچنین گام‌هایی را برای رساندن محصول یا خدمات را از حالت اولیه به مشتری برمی‌دارد.
شرکت‌ها زنجیره تامین را توسعه می‌دهند تا بتوانند هزینه‌های خود را کاهش داده و در فضای کسب و کار همچنان رقابتی باقی بمانند.
مدیریت زنجیره تامین یک فرآیند مهم است زیرا یک زنجیره تأمین بهینه منجر به کاهش هزینه‌ها و چرخه تولید سریع‌تر می‌شود.

درک زنجیره تأمین

یک زنجیره تامین شامل یک سری مراحل برای به دست آوردن محصول یا خدمات به مشتری است. این مراحل شامل انتقال و تبدیل مواد اولیه به محصولات نهایی، حمل و نقل آن و توزیع آن‌ها برای کاربر نهایی است. نهادهای درگیر در زنجیره تامین شامل تولید کنندگان، فروشندگان، انبارها، شرکت‌های حمل و نقل، مراکز توزیع و خرده فروشان هستند.

نکات مهم این مقاله

• زنجیره تأمین شبکه‌ای است بین شرکت و تأمین کنندگان آن برای تولید و توزیع محصول یا خدمات خاص.
• نهادهای موجود در زنجیره تأمین شامل تولید کنندگان، فروشندگان، انبارها، شرکت های حمل و نقل، مراکز توزیع و خرده فروشان هستند.
• عملکردهای یک زنجیره تامین شامل توسعه محصول، بازاریابی، عملیات، توزیع، امور مالی و خدمات به مشتری است.
• مدیریت زنجیره تامین منجر به کاهش هزینه‌ها و چرخه تولید سریع‌تر می‌شود.
عناصر یک زنجیره تامین شامل کلیه کارکردهایی است که با دریافت سفارش برای پاسخگویی به درخواست مشتری شروع می‌شود. این توابع شامل توسعه محصول، بازاریابی، عملیات، شبکه‌های توزیع، امور مالی و خدمات به مشتری است.
مدیریت زنجیره تامین بخش بسیار مهمی از فرآیند تجارت است. حلقه‌های مختلفی در این زنجیره وجود دارد که نیاز به مهارت و تخصص دارند. هنگامی که مدیریت زنجیره تأمین موثر باشد، می‌تواند هزینه‌های کلی شرکت را کاهش داده و سودآوری را افزایش دهد. اگر یک حلقه خراب شود، می‌تواند روی بقیه قسمت‌های زنجیره تأثیر بگذارد و هزینه زیادی دارد.
با کاهش تأخیر در تحویل محصول، مدیریت موفقیت آمیز زنجیره تامین به تقویت خدمات مشتری نیز کمک می‌کند.

مدیریت زنجیره تامین در مقابل مدیریت حمل و نقل کسب و کار

مدیریت زنجیره تامین در مقابل مدیریت حمل و نقل کسب و کار

اصطلاحات مدیریت زنجیره تامین و مدیریت حمل و نقل یا به عبارت ساده، تدارکات، اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. تدارکات‌ که یکی از حلقه‌های زنجیره تامین است، تفاوت‌های با آن دارد.
لجستیک به طور خاص به بخشی از زنجیره تأمین اشاره دارد که مربوط به برنامه ریزی و کنترل جابجایی و نگهداری کالا و خدمات از مبدا تا مقصد نهایی آن‌ها است. مدیریت تدارکات با مواد اولیه آغاز و با تحویل محصول نهایی به پایان می‌رسد.
مدیریت موفق لجستیک اطمینان می‌دهد که در هیچ نقطه از زنجیره، تأخیر در تحویل وجود ندارد و محصولات و خدمات در شرایط خوبی ارائه می‌شوند. این به نوبه خود به پایین نگه داشتن هزینه‌های شرکت کمک می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله لجستیک چیست را هم بخوانید.

چگونگی جریان هزینه‌های تولید در زنجیره تامین

چگونگی جریان هزینه‌های تولید در زنجیره تامین

جریان هزینه‌های تولید به روند استفاده از مواد و نیروی کار برای تکمیل یک محصول نهایی که می‌تواند به مشتری فروخته شود، اشاره دارد. سیستم مدیریت زنجیره تامین می‌تواند هزینه و پیچیدگی فرآیند تولید را کاهش دهد، خصوصاً برای تولیدکننده‌ای که از بسیاری قطعات استفاده می‌کند.
به عنوان مثال، یک تولید کننده لباس ممکن است از ابتدا خودش تمام مواد اولیه را از قبیل پارچه، زیپ و سایر قطعات تولیدی را به کار گرفته تا محصول مورد نظرش را تولید کند. این تولید کننده برای کار با ماشین آلات و انجام کارهای دیگر با استفاده از مواد، هزینه‌های کاری زیادی را متحمل می‌شود و پس از تکمیل این موارد، آن‌ها باید بسته بندی شده و تا زمانی که به مشتری فروخته می‌شوند، در مکانی ذخیره شوند.

تأمین کنندگان قابل اعتماد

یک فرآیند مدیریت زنجیره تأمین کارآمد به تامین کنندگان معتبری نیاز دارد. این بدان معناست که آن‌ها محصولی با کیفیت و متناسب با نیاز سازنده را تولید کرده و آن را به موقع تحویل می‌دهند.
برای مثال فرض کنید که مبلمان XYZ مبلمان سطح بالایی تولید می‌کند و یک تامین کننده، دسته‌های فلزی و سایر اتصالات آن را تهیه می‌کند. اجزای فلزی باید بادوام باشند تا بتوانند سال‌ها روی مبلمان استفاده شوند و قطعات فلزی که به XYZ ارسال می‌شوند باید هما‌نطور که در نظر گرفته شده کار کنند.
تأمین کننده باید بتواند سفارشات سازنده و قطعات فلزی را برای تأمین نیازهای تولید XYZ انجام دهد. این مراحل برای تولید یک محصول با کیفیت که به موقع برای مشتری ارسال می‌شود، ضروریست.

زنجیره تأمین و کاهش قیمت

تکامل و افزایش کارایی زنجیره های تامین نقش مهمی در مهار تورم داشته است. با افزایش کارایی در انتقال محصولات از A به B، هزینه‌های نهایی کاهش می‌یابد. در حالی که تورم اغلب منفی تلقی می‌شود، بازده های زنجیره تأمین یکی از معدود نمونه هایی است که در آن تورم چیز خوبی است.
با ادامه جهانی شدن، کارایی زنجیره تأمین بهینه‌تر شده که این قضیه، قیمت نهایی را همچنان پایین نگه می‌دارد.

منبع: investopedia

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments