استارتاپ ویکند یا آخرهفته استارتاپ چیست؟

استارتاپ ویکند، یک رویداد آخرهفته‌ای 54 ساعته است، که در آن گروه‌هایی از توسعه‌دهندگان و کدنویسان، مدیران، علاقه‌مندان به استارتاپ، کارشناسان بازاریابی، گرافیست‌ها و ایده‌پردازان، تیم‌هایی برای این ایده‌ها تشکیل داده و برای توسعه نمونه اولیه استارتاپ، کار می‌کنند. این تیم‌ها، تا عصر یکشنبه نتیجه را به نمایش گذاشته و یا ارائه می‌کنند.

اگر در مسیر راه اندازی یک استارتاپ هستید، روی راه اندازی استارتاپ کلیک کنید!

نحوه اجرای استارتاپ ویکند

در دو روز اول استارتاپ ویکند، فقط شرکت‌کنندگان، مربیان و برگزارکنندگان حضور دارند. در روز آخر، داوران برای انتخاب برندگان وارد ایونت می‌شوند؛ بنابراین، ابتدا باید شرکت‌کنندگان در یک دقیقه ایده‌های خود را با ارائه آسانسوری اجرا کرده و به گوش همه رسانند.

سپس، همه مجاب می‌شوند که به ایده‌ها و زمینه‌هایی که بیشترین علاقه را در آن‌ها ایجاد می‌کند، رأی دهند. 25 ایده با رای برتر برای کار انتخاب می‌شوند. شرکت‌کنندگان، تیم‌های تکمیلی تشکیل داده و در تهیه یک نمونه اولیه یا طرح کسب و کار برای ایده‌های منتخب، کار می‌کنند.

 مربیان همه تیم‌ها را راهنمایی کرده و توصیه‌هایی را برای بهینه‌سازی بازدهی این تیم‌ها، ارائه می‌دهند.

بعد از تکمیل همه وظایف، پس از تلاش‌های بسیار و طاقت‌فرسا، این تیم‌ها رویای خود را می‌فروشند و در آخرین روز، برنامه‌های کسب و کار یا نمونه‌های اولیه به قضات ارائه می‌شوند که با شور و انتقاد همراه است. سپس برندگان اعلام و در سه جایگاه اول، دوم و سوم قرار می‌گیرند.

جوایز استارتاپ ویکند

برندگان جوایز نفیسی دریافت می‌کنند که از فضاهای اداری رایگان گرفته تا مجوزهای نرم‌افزاری برای مدت زمان محدود را در بر می‌گیرند. همچنین رویدادهای پیش رو برای برندگان، بخشی محبوب است که “Global Startup Battle” نام دارد. این ایونت به برندگان این فرصت را می‌دهد تا در سطح جهانی شرکت کرده و جوایز بزرگتری برنده شوند!

همچنین استارتاپ ویکند چیزهای زیادی در مورد استارتاپ‌ها و نحوه کار آن‌ها می‌آموزد. بالاتر از هر چیز دیگری، این ایونت مملو از سرگرمی، افراد پرشور، عجله‌های آدرنالینی، مقدار زیادی غذا، قهوه زیاد و تجربه‌های شگفت انگیز است!

هدف استارتاپ ویکند

هدف استارتاپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن شما در این تیم‌ها یاد می‌گیرید چگونه درست فکر کنید و ایده خود را در جهتی درست و عملی، رشد دهید. با افراد و شریک‌های جدید آشنا شوید که می‌توانند در پیشبرد ایده‌های شما یا سرمایه‌گذاری روی آن، به شما کمک کنند.

 در کشور ما نیز دورهای استارتاپ ویکند برگزار شده است. فراموش نکنید بسیاری از شرکت‌هایی که در حال حاضر در سیلیکون ولی، قلب فناوری دنیا، حضور دارند، ایدههای خود را به این شکل مطرح کرده و امروزه به ابر شرکتهای فناوری دنیا تبدیل شده‌اند.

تاریخچه استارتاپ ویکند

تاریخچه استارتاپ ویکند

بنیانگذار استارتاپ ویکند فردی به نام اندرو هاید ((Andrew Hyde  است. او این ایونت را اولین بار در شرکت تک استارز(Techstars)  انجام داد. تک استارز یک شرکت سرمایه‌گذاری و شتاب دهنده است که در شهر بولدر ایالت کلرادو قرار دارد.

 او در این شرکت، به عنوان مدیر اجتماع (Community Manager) منصوب شد و زیر نظر سرمایه‌دارانی مانند برد فلد (Brad Feld)  و دیوید براون(David Brown)  شروع به کار کرد.

اندرو هاید موسس استارتاپ ویکند

اندرو به عنوان کسی که از یک محیط بیرونی پا به چنین سازمانی گذاشته بود، از شکاف بین دنیای استارتاپ‌ها و بقیه جهان بسیار آگاه بود. او با مشورت کارشناسان خود شروع به فراهم‌سازی سازوکاری کرد که با آن برای همه مردم یک دوره آموزشی فشرده تهیه کند که به آن‌ها یاد می‌دهد چطور می‌توانند ایده پردازی کنند و ایده خود را به واقعیت تبدیل کنند.

اندرو به آخر هفته‌ها فکر کرد. یک آخر هفته به مدت 54 ساعت، جایی که مردم ایده‌های خود را ارائه می‌دهند، تیم‌هایی را تشکیل می‌دهند و یک استارتاپ را در قالب رقابتی راه‌اندازی می‌کنند. این شد که استارتاپ ویکند متولد شد.

 اولین استارتاپ ویکند خیلی معمولی برگزار شد. شرکت‌کنندگان پیتزا سفارش دادند، ایده‌های نادرستی را یادداشت کردند و یک تیم حرفه‌ای متشکل از کارشناسان خبره در این رویداد دور هم جمع شدند.

 آن‌ها با هم این ایونت را در مقیاس کوچک شروع کردند و کم کم این رویداد، به سراسر کشور و سپس به سراسر جهان سرایت کرد. اکنون استارتاپ ویکند، به یک پدیده جهانی تبدیل شده است. تا به امروز بیش از 2900 رویداد در 150 کشور مختلف برگزار شده است.

استارتاپ ویکند تهران

استارتاپ ویکند تهران تقریبا یک اتفاق نوپا بوده و 5 سالی است که نه تنها در تهران بلکه در برخی شهرهای دیگر نیز تشکیل شده است. تا بهار امسال حدود ۱۴ استارتاپ ویکند در کشور برگزار شده است.

معمولا حدود ۱۰۰ نفر در استارتاپ ویکند تهران شرکت می‌کنند که از بین این ۱۰۰ نفر، تعدادی به طرح ایده می‌پردازند. هر تعداد ایده که ارائه می‌شود به آراء مردم رسیده و از بین آن‌ها نیز ۱۰ ایده انتخاب می‌شود.

 از لحاظ زمانبندی هر شخصی که ایده‌ای دارد تنها ظرف مدت ۱ دقیقه باید ایده خود را مطرح کند. بعد از اینکه ۱۰ ایده برتر توسط آراء مردم انتخاب شد، آن ۱۰ نفر باید در بین بقیه به انتخاب تیم خود بپردازند.

افراد حاضر در این رویداد چه تخصصی باید داشته باشند؟

معمولا این افراد دارای ۳ تخصص مشخص هستند. افرادی که تخصص در حوزه فناوری اطلاعات و ICT دارند که معمولا هم برنامه‌نویس هستند. تخصص بعدی در حوزه گرافیک است و دسته سوم افراد متخصص در حوزه کسب و کار هستند.

مدت زمان این رویداد در تهران چقدر است؟

مدت زمان این رویدادها در تهران و ایران به مدت دو روز از روز پنجشنبه ۸ صبح تا جمعه ۴ بعدازظهر است. به این شکل، به زمان کاری افراد کارمند نیز آسیبی وارد نخواهد شد و به راحتی می‌توانند در این ایونت شرکت کنند.

اهمیت استارتاپ ویکند

اهمیت استارتاپ ویکند

روند کلی عملکرد استارتاپ ویکند به قدری ساده و پیش پا افتاده بنظر می‌رسد که شاید بسیاری از افراد اصلا استارتاپ ویکند را جدی نگیرند و فکر کنند که خود به تنهایی بسیار راحت می‌توانند کاری که در استارتاپ ویکند انجام می‌شود را برای خودشان انجام دهند.

 این یک تفکر اشتباه است. حال چند مورد از علل اهمیت استارتاپ ویکند را باهم بررسی کنیم.

با دیگر تولیدکنندگان ارتباط برقرار می‌کنید: استارتاپ ویکند مکانی عالی برای برقراری ارتباط با افراد پرشوری است که برای تولید چیز جدیدی اقدام کرده‌اند.

کار بزرگی را شروع می‌کنید: دانستن اینکه شما در این مسیر تنها نیستید، می‌تواند تفاوت بزرگی را در ذهنیت و احساسات شما ایجاد کند. استارتاپ ویکند فرصت‌های زیادی را برای مشارکت و برقراری ارتباط با افراد همفکر، در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد و بسیاری از افراد در همکاری با یکدیگر واقعا کار شگفت‌انگیزی را راه‌اندازی می‌کنند.

از بهترین‌ها یاد می‌گیرید: از افرادی که در استارتاپ ویکند بوده‌اند یاد بگیرید که چه چیزی حقیقتا برای نوآوری، شکوفایی و راه‌اندازی کسب و کار لازم است و چه عواملی باعث تخریب و افول یک شرکت می‌شوند. استارتاپ ویکند مکانی برای کسب تجربه است که توسط افراد باتجربه و کاردان هدایت می‌شود.

دانش خود را ارتقا می‌دهید: گاهی اوقات شما برای رفتن به مرحله بعدی، به مهارت و دانش بیشتری نیاز دارید. استارتاپ ویکند همچنین در موضوعات خاص یا مجموعه مهارت‌های ویژه، بسیار عمیق و متمرکز است.

برای شناخت انواع مختلف استارتاپ، روی انواع استارتاپ کلیک کنید!

نتیجه گیری

تمامی افرادی که در استارتاپ ویکند شرکت می‌کنند، در زمینه‌ای تخصص دارند و بهترین منبع یادگیری برای افراد هستند تا علاوه بر اضافه کردن متخصصان به خود، از کمک آن‌ها برای رشد کسب و کار خود استفاده کنند.

استارتاپ ویکند یک شانس عالی برای شما است که بتوانید علاوه برآشنایی با روند اجرایی یک پروژه، با افراد و دانش‌های جدید آشنا شوید و آن در کسب وکار خود به کارببرید.

برای مطالعه درمورد جذب سرمایه،روی مقاله تامین سرمایه کسب و کار کلیک کنید!

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments