قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند یک قرارداد خودکار است که در آن، شرایط قرارداد بین خریدار و فروشنده به صورت کد نوشته می‌شود. در ادامه این مقاله به طور مفصل‌تری راجع به آن توضیح خواهیم داد.

قرارداد هوشمند چیست؟

در قرارداد هوشمند، کد و توافقنامه‌های موجود در یک شبکه بلاک چین توزیع شده و غیر متمرکز وجود دارد که این کد‌ها، اجرای قرارداد را کنترل کرده و تراکنش‌ها قابل پیگیری و برگشت ناپذیر می‌کند.

در این قراردادها، این امکان را فراهم می‌شود تا معاملات و موافقتنامه‌های معتمد بین احزاب متفاوت و ناشناس بدون نیاز به مرجع مرکزی، سیستم حقوقی یا سازوکار اجرایی خارجی انجام شود. در حالی که فناوری بلاک چین به عنوان پایه و اساس بیت کوین تصور می‌شود، این برنامه بسیار فراتر از یک پشتوانه برای ارز‌های مجازی پیش رفته است.

قرارداد هوشمند، یک برنامه غیر متمرکز است که منطق تجاری را در پاسخ به رویدادها اجرا کرده و می‌تواند، منجر به مبادله پول، ارائه خدمات، بازکردن قفل محتویات تحت مدیریت حقوق دیجیتال یا سایر انواع دستکاری در داده‌ها شود. همچنین می‌توان از این قراردادها برای اعمال حفاظت از حریم خصوصی استفاده کرد، به عنوان مثال ، تسهیل انتشار گزینشی داده‌های محافظت شده برای برآوردن یک درخواست خاص.

معماری‌های مختلفی برای نحوه توسعه، توزیع، مدیریت و به روز رسانی برنامه‌های قراردادهای هوشمند وجود دارد. آن‌ها می‌توانند به عنوان بخشی از بلاکچین یا سایر فناوری‌های دفتر کل توزیع شده ذخیره شوند و در مکانیزم های مختلف پرداخت و مبادلات دیجیتالی که شامل بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده، ادغام شوند.

علی‌رغم نام آن، قراردادهای هوشمند قراردادهای قانونی نیستند. وظیفه اصلی آن‌ها اجرای برنامه‌ای منطق تجاری است که وظایف، فرایندها یا معاملات مختلفی را انجام می دهد. برای پیوند دادن این اجرا به توافقنامه های قانونی بین طرفین، باید مراحل قانونی انجام شود.

کانادا یک برنامه بلاک چین که ترکیبی از قراردادهای هوشمند با اینترنت اشیا است را برای خودکار کردن صدور صورتحساب حمل و نقل مستقر کرد

قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

قرارداد هوشمند، یک برنامه‌ی خاص است که منطق کسب و کار را که بر روی یک ماشین و در بستر بلاک چین یا انواع دیگر دفتر کل توزیع شده قرار دارد، رمزگذاری می‌کند. روند ایجاد یک قرارداد هوشمند به وسیله‌ی همکاری تیم‌های تجاری با توسعه دهندگان آغاز شده تا الزامات خود را در قالب یک قرارداد هوشمند و در پاسخ به رویدادها یا شرایط مختلف شرح دهند.

توسعه دهندگان در یک پلتفرمی که به منظور نوشتن قرارداد هوشمند تعبیه شده، کار می‌کنند تا منطق را توسعه داده و به منظور اطمینان از عملکرد آن، به آزمایش این برنامه بپردازند. پس از نوشتن اپلیکیشن، آن را برای بررسی امنیتی به تیم دیگری تحویل می‌دهند که این تیم ممکن است یک متخصص داخلی یا شرکتی باشد که در بررسی امنیت قرارداد هوشمند تخصص دارد.

پس از تصویب قرارداد، روی بلاک چین موجود یا سایر زیرساخت‌های دفتر کل توزیع شده مستقر می‌شود. این پنج مرحله اصلی در اجرا و تأیید تراکنش‌ها و داده‌ها در یک بلاک چین است.

برنامه های کاربردی قرارداد هوشمند و بلاک چین

بلاک چین به دلیل امنیت و تغییرناپذیری فناوری آن، برای ذخیره قراردادهای هوشمند ایده آل است. داده‌های قرارداد هوشمند بر روی دفتر کل مشترک رمزگذاری شده و به همین دلیل از دست دادن اطلاعات ذخیره شده در بلوک‌ها تقریباً غیرممکن است.

انعطاف پذیری یکی دیگر از مزایای استفاده از فناوری بلاک چین در قراردادهای هوشمند است. توسعه دهندگان می‌توانند تقریباً هر نوع داده‌ای را در یک بلاک چین ذخیره کرده و گزینه های معامله بسیار متنوعی برای انتخاب داشته باشند.

قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین، به تراکنش‌ها و سایر فرایندهای تجاری به صورت ایمن‌تر، کارآمدتر و مقرون به صرفه‌تر کمک کرده و در نتیجه هزینه معاملات را کاهش می‌دهد.

به عنوان مثال، در سال 2016، شهرستان کوک از بلاک چین برای ایجاد پایگاه داده برای انتقال و ردیابی عناوینی از دارایی‌ها استفاده کرد. هنگامی که این معاملات رخ می‌دهد، علاوه بر سند کاغذی سنتی، خریدار یک توکن دیجیتالی دریافت می‌کند که می‌تواند از آن برای اثبات مالکیت استفاده کند.

صنایع مختلف می‌توانند از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین به عنوان بخشی از زنجیره تامین خود استفاده کنند. اتوماسیون پرداخت‌های مراقبت‌های سلامت با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند بار اضافی را کاهش داده و از تقلب جلوگیری کند.

صنعت موسیقی می‌تواند مالکیت موسیقی را در بلاکچین ثبت کرده و سپس قرارداد هوشمندی را تنظیم کند تا اطمینان حاصل شود که هنگام استفاده از موسیقی برای اهداف تجاری، حق امتیاز پرداخت می شود. قرارداد هوشمند و بلاکچین می‌توانند با ذخیره اطلاعات آسان موجود در مورد نگهداری و سابقه تصادف و مالکیت خودرو، منافعی را برای صنعت خودرو نیز داشته باشند.

محبوب‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند اتریوم بودخ که به عنوان یک یک پلتفرم ارز دیجیتال، کاربردهای زیادی دراد. جامعه اتریوم زبان Solidity را برای نوشتن برنامه‌های قراردادی هوشمند توسعه داده که این زبان برای اجرای روی محیط ماشین مجازی اتریوم (EVM) طراحی شده‌اند.

سایر محیط‌های برنامه نویسی محبوب عبارتند از زبان WebAssembly (WASM) و زبان مدل سازی دارایی ‌ای دیجیتال (DAML). WASM به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمندی ایجاد کنند که بتوانند در مرورگر وب اجرا شده و با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی مختلف مانند C ، JavaScript ، TypeScript و Rust در بلاک چین و سایر دفاتر توزیع شده ادغام شوند .DAML یک زبان متمرکز بر شرکت است که برای مدل سازی کسب و کارهای مختلف، طراحی شده و همچنین به اعمال قوانین حریم خصوصی نیز کمک می‌کند.

مزایای قرارداد هوشمند

استفاده از قراردادهای هوشمند چندین مزیت تجاری بالقوه دارد:

بهره وری هزینه‌ها

قراردادهای هوشمند وعده می‌دهند که فرآیندهای تجاری را که محدوده سازمانی را شامل می‌شود، خودکار می‌کند. این مزیت می‌تواند بسیاری از هزینه‌های عملیاتی را حذف کرده و منابع را ذخیره کند، از جمله پرسنل مورد نیاز برای نظارت بر پیشرفت یک فرآیند پیچیده.

سرعت پردازش

قرارداد هوشمند می‌تواند سرعت پردازش فرآیندهای تجاری که در چندین شرکت اجرا می‌شود را بهبود بخشد.

خودمختاری

قراردادهای هوشمند به طور خودکار توسط شبکه اجرا می‌شوند و نیاز شخص ثالث برای مدیریت معاملات بین مشاغل را کاهش می‌دهند.

قابلیت اطمینان

قراردادهای هوشمند همچنین می‌توانند از دفتر کل بلاک چین و سایر فناوری‌های دفتر کل توزیع شده استفاده کنند تا سوابق قابل تأیید کلیه فعالیت‌های مربوط به اجرای فرآیندهای پیچیده را رکورد کرده امکان تغییر آن را از بین ببرند. همچنین از تراکنش‌های خودکار پشتیبانی می‌کند که این مزیت احتمال خطای انسانی را از بین برده و صحت اجرای قراردادها را تضمین می‌کند.

نتیجه گیری

در دنیای تکنولوژی محور امروزی که همه چیز به صورت دیجیتال و در قالب کدها اجرا و دیده می‌شود، لزوم استفاده از برنامه‌هایی که به جای قراردادهای سنتی عمل کرده و اطلاعات آن قابل تغییر نباشد، بیش از پیش احساس می‌شود. قراردادهای هوشمند پاسخگوی این نیاز است که در سریع‌ترین و امن‌ترین شکل ممکن شرایط قرارداد را ذخیره کرده و امکان تغییر آن را از بین می‌برد.

 

منبع: searchcompliance

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments