تفاوت مدیریت زنجیره تامین با لجستیک چیست؟

تفاوت مدیریت زنجیره تامین و لجستیک چیست؟

بیایید با این فرض شروع کنیم که لجستیک و مدیریت زنجیره تامین با هم متفاوت هستند. بسیاری از افراد، صرف نظر از سوابق تحصیلی یا تخصص خود، از اصطلاحات لجستیک و زنجیره تامین (SCM) به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. آیا ممکن است اشتباه کنند؟

خب بله. به طور خلاصه، لجستیک فقط مربوط به یک قسمت از زنجیره تامین است، بنابراین نباید با SCM به طور کلی اشتباه گرفته شود.

برای سال‌های متمادی دانشگاه‌ها بر آموزش لجستیک تمرکز داشتند، اما با تغییر مشاغل برای تأمین نیازهای بازار، پیشرفت‌های فناوری و جهانی شدن، دانشگاه‌ها به سمت برنامه‌های جامعی مانند مدیریت زنجیره تامین سوق پیدا می‌کنند.

پیشنهاد می‌‌کنیم مقاله لجستیک چیست را هم بخوانید.

مدیریت زنجیره تامین چیست؟

مدیریت زنجیره تامین چیست؟

SCM شامل کل فعالیت‌های زنجیره‌ای است که در پایان، محصولات و یا خدمات را به مشتری ارائه می‌دهد. به طور خاص، مدیریت زنجیره تأمین شامل مدیریت کارآمد و موثر شبکه‌ای متشکل از فعالیت‌های تهیه، تولید و حمل و نقل است که تامین کنندگان، تولید کنندگان، خرده فروشان و مشتریان را در ارائه کالا و خدمات بهم پیوند می‌دهد.

لجستیک چیست؟

لجستیک چیست؟

سه نوع جریان در زنجیره تامین رخ می‌دهد: محصولات، اطلاعات و پول نقد. لجستیک نقش خاصی در جریان رو به جلو محصول و جریان برعکس آن دارد – توزیع فیزیکی یا حرکت فیزیکی کالا. بعلاوه، لجستیک، همچنین به عنوان عامل توزیع نیز شناخته می‌شود، مسئولیت رسیدگی به مواد، سفارش گذاری، مدیریت انبار، انتخاب حامل، تحویل محصول یا خدمات و بازیابی محصول و خدمات است.

تفاوت لجستیک و مدیریت زنجیره تامین چیست؟

تفاوت لجستیک و مدیریت زنجیره تامین چیست؟

درباره SCM مثالی که می‌توان آورد بدن انسان است که تمام قسمت‌های آن برای انجام زندگی با انجام وظایف حیاتی و اجرایی با هم کار می‌کنند. اکنون به لجستیک به عنوان سیستم‌های گردش خون و عصبی فکر کنید. تمام قسمت‌ها و فرآیندهای موجود در زنجیره (بدن) مهم هستند، اما برخی از آن‌ها ضروری هستند.

یک انسان می‌تواند بدون بازو یا پا به طور موثر عمل کند اما بدون مغز و قلب کار نمی‌کند. اگر لجستیک مانند سیستم‌های عصبی و گردش خون عمل کند‌، می‌دانیم که مسئول جریان‌های اصلی جسمی (گردش خون) و جریان اطلاعات (کنترل ارتباطات مغزی) است.

در حالی که لجستیک بسیاری از فعالیت‌های حیاتی در زنجیره تأمین را در بر می‌گیرد، اما کارایی محدودی دارد. مدرک مدیریت زنجیره تامین به شما ابزارها و قابلیت انعطاف پذیری را می‌دهد تا در تمام فعالیت‌ای زنجیره تامین، مرتبط یا غیر مرتبط با لجستیک، مشارکت داشته باشید.

اگر تمرکز خود را در لجستیک بگذارید، یک مدرک SCM دانش لجستیک شما را تکمیل می‌کند و در نهایت شما بسیار حرفه‌ای‌تر و آگاه‌تر از قبل عمل می‌کنید.

مقاله پارک‌های لجستیک را نیز برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطالعه کنید.

فعالیت‌های کلیدی لجستیک:

• خدمات مشتری: اطمینان از برآورده شدن نیازهای مشتری.

• پیش بینی تقاضا: پیش بینی تقاضای محصول.

• تصمیمات محل تاسیسات: یافتن مکان مناسب برای انجام مشاغل.

• لجستیک بین المللی: انجام فعالیت‌های لجستیکی در آن سوی مرزهای بین المللی.

• مدیریت موجودی: هدایت فعالیت‌هایی که هنگام سفارش مشتری اتفاق می‌افتد.

• جابجایی مواد: مدیریت حرکت محصولات از راه دور.

• مدیریت سفارش: هدایت فعالیت‌هایی که هنگام سفارش مشتری اتفاق می‌افتد.

• بسته بندی: نظارت بر بسته بندی بازاریابی (مشتری) و بسته بندی لجستیکی (صنعتی).

• تدارکات: تهیه مواد اولیه.

• لجستیک معکوس: نظارت بر بازگشت محصولات.

• مدیریت حمل و نقل: مدیریت حرکت فیزیکی کالا یا افراد.

• مدیریت انبار: مدیریت مکان‌های ذخیره سازی.

آیا مشاغل لجستیکی تقاضا دارند؟

آیا مشاغل لجستیکی تقاضا دارند؟

تقریباً هر صنعتی به لجستیک نیاز دارد. اداره آمار کار ایالات متحده پیش بینی کرده که طی ۱۰ سال آینده اشتغال در این زمینه ۵ درصد رشد می کند و متوسط حقوق آن ۷۵ هزار دلار در سال می‌شود.
آیا لجستیک به صورت خودکار انجام می‌شود؟
هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانند راه حل‌هایی برای بهینه سازی برخی از فعالیت‌های لجستیکی ارائه دهند. با این حال، این بدان معنا نیست که لجستیست‌ها شغل خود را از دست می‌دهند بلکه این حرفه با فناوری تغییر می‌کند. دکتر متین، مدیر عملیاتی می‌گوید:

عملیات زنجیره تأمین در انبارها با استفاده از فناوری‌های مختلف، مانند حامل، فرکانس‌های رادیویی و مغناطیسی اتوماتیک شده است. در حالی که حامل موارد را حمل می‌کند، از کدو برچسب برای تعیین و شناسایی آن‌ها استفاده می‌شود.

در چند سال گذشته، فعالیت های انبار با استقرار ربات‌های حامل سطل و لیفتراکهای خودکار بیشتر به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. این روندها به زودی خود را در محموله‌های ورودی زنجیره‌ای نیز شان می‌دهد، جایی که کامیون‌های بدون راننده، جاده‌ها را به دست می‌گیرند.

در پایان خرده فروشی، انتظار می‌رود معاملات خرید مبتنی بر دستگاه تلفن همراه نفوذ بیشتری داشته باشد. از طرف دیگر معاملات میان شرکای زنجیره تامین توسط بلاکچین تسهیل می‌شود. 

دکتر متین کاکانییلدیریم، استاد مدیریت عملیات، دانشکده مدیریت نوین جیندال

چگونه کار خود را در مدیریت زنجیره تامین آغاز می‌کنیم؟

اگر هنوز مقطع کارشناسی را تکمیل نکرده‌اید، می‌توانید با ثبت نام در یک برنامه کارشناسی علوم در SCM شروع کنید. اگر قبلاً لیسانس خود را گذرانده‌اید، می‌توانید با گذراندن دوره گواهینامه یا ثبت نام در دوره تحصیلات تکمیلی شروع کنید.

SCM یک برنامه تعیین شده توسط STEM در UT دالاس است ، به این معنی که دانشجویانی که انتخاب می کنند این حرفه را دنبال کنند ، فرصت های بورس تحصیلی و مزایای بیشتری دارند.

نتیجه گیری

مدیریت زنجیره تامین و لجستیک با هم متفاوت هستند؛ در واقع خدمات لجستیک یا حمل و نقل بخشی از زنجیره تامین بوده و شما برای ارائه و توزیع محوصلات خود به مهارت مدیریت زنجیره تامین احتیاج دارید.

منبع: jindal

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments