پارک های لجستیک

پارک های لجستیک

پارک‌های لجستیک یا تدارکات، اساساً نواحی صنعتی یا مناطق تعریف شده‌ای هستند که به هدف فعالیت‌های مربوط به حمل‌ونقل، تدارکات و توزیع کالا طراحی شده که می‌توانند ترانزیت منطقه‌ای، ملی و یا بین‌المللی باشند و توسط اپراتورهای مختلف انجام شوند.

از قدیم، بخش لجستیک، هدف اصلی اتصال مراکز تولید به بازارهای مصرف را داشته است. کارایی در چرخه تدارکات همان چیزی است که این روزها کسب و کارها در آن با یکدیگر رقابت می‌کنند.

هنر و علم لجستیک را می‌‌توان برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل جریان و ذخیره‌سازی کارآمد کالا و خدمات از نقطه تولید تا مراکز مصرف دانست. پارک‌های تدارکات برای تحقق این هدف ساخته شده‌اند.

این منطقه متمرکز بر عملیات تدارکاتی است که شامل فضای انبار و خدمات، حمل‌ونقل و خدمات توزیع کارآمد است.

مکان‌هایی برای راه‌اندازی پارک‌های تدارکات، با بهترین اتصال راه‌آهن و جاده‌ای از نظر استراتژیک تصمیم‌گیری می‌شود. یک پارک لجستیکی همچنین فضای کافی را برای پارکینگ کامیون و دفتر با اقدامات امنیتی استاندارد فراهم می‌کند.

پارک لجستیک با تأمین فضای قابل اجاره در محل کار خود و همچنین گزینه‌ای برای انتخاب خدمات از ارائه‌دهندگان خدمات انبار مختلف و ارائه خدمات در همان پارک، به مشاغلی که به دنبال فضای ذخیره‌سازی هستند، کمک می‌کند.

در نظر گرفتن گزینه انبار در پارک تدارکات برای مشاغلی که نمی‌خواهند در تأسیس محل ذخیره‌‎سازی خود با هزینه‌های اضافی برخورد کنند، الزامی است.

یک پارک تدارکاتی راه‌حل انبارداری مناسب با اتصال حمل و نقل مدرن و کارآمد را ارائه می‌دهد. همه این‌ها بر روی کارایی در زنجیره تأمین و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، متمرکز است.

مالکان یا ساکنان ساختمان‌ها و تأسیسات (انبارها، مراکز تولید انبوه، محل‌های ذخیره‌سازی، دفاتر، پارکینگ و…) به طور کلی متصدیان این امر هستند. پارک تدارکاتی، در مناطق عملیات لجستیک متمرکز است. پارک‌های لجستیکی مقیاس خاصی دارند؛ زیرا اندازه امکانات، کالا‌ها و خدماتی که امکان حمل آن‌ها وجود دارد این مقیاس را تعیین می‌کنند. پارک تدارکات امروزی، دارای دو عملکرد اصلی است:

 • سازمان لجستیک
 •  توابع مدیریت لجستیک

چرا پارک‌های لجستیک؟

چرا پارک‌های لجستیک؟

 • اکنون با وجود پارک‌های تدارکات، حمل‌کنندگان می‌توانند بدون هیچ مانعی برنامه موجودی‌های خود را برنامه‌ریزی کنند.
  نیازهای تقاضا و عرضه به موقع برآورده می‌شود.
 • پارک‌های تدارکاتی، اگر در کمربندهای صنعتی و نزدیک فرودگاه‌ها، بنادر و ICD واقع شوند، می‌توانند موفقیت بزرگی به دست آورند.
 • آن‌ها مسیر سایر صنایع مانند تأمین‌کنندگان تجهیزات، شرکت‌های ساختمانی، مشاوران و شرکت‌های حمل و نقل را هموار می‌کنند.
 • پارک‌های تدارکاتی یا لجستیک فضای بیشتری برای ذخیره کالاها و محصولات در اختیار شما قرار می‌دهند. آن‌ها بزرگتراند و بهتر از انبارهای مشترک اداره می‌شوند.
 • با حذف یا به حاشیه رفتن واسطه‌ها به دلیل ساده‌سازی زنجیره تأمین، جابجایی کالا مقرون به صرفه‌تر شده است.
 • آن‌ها با کاهش تعداد کامیون‌ها در جاده‌ها، کیفیت محیط را بهبود می‌بخشند.
 • پارک تدارکاتی موقعیت مکانی استراتژیک با اتصال جاده‌ای، ریلی و هوایی مناسب را ارائه می‌دهد. پارک‌های لجستیکی دارای جاده‌های گسترده‌ای هستند که برای جریان آزاد ترافیک دو طرفه در طول شبانه روز، کافی هستند.
 • آن‌ها با جذب مشاغل و ایجاد اشتغال، توسعه اقتصادی را ارتقا می‌بخشند.
 • آن‌ها انتظارات رشد در حمل و نقل را افزایش می‌دهند.
 • برای امکاناتی مانند بانکداری، بیمه، فضای اداری، محل اقامت، پذیرایی و سایر خدمات مناسب می‌باشند.
 • اتصال با پورت‌ها و انبار کانتینر داخلی (ICD) برقرار می‌شود.

 

نمونه پارک‌های لجستیک

هیچ پروژه ای خیلی بزرگ نیست، هیچ جزئیاتی خیلی کوچک نیست!

تعداد و لوکیشن انبارهای P3

P3 یک سرمایه‌گذار بلندمدت، مدیر و توسعه‌دهنده املاک انبارهای لجستیک در اروپا است که 100٪ متعلق به GIC، صندوق ثروت حاکمیت دولت سنگاپور، است. آن‌ها متمرکز بر ارائه تجربه اشغال کلاس بالا به مشتریان خود در مکان‌های اصلی در سراسر قاره اروپا هستند و انبارهای سازگار با محیط زیست را با بالاترین استانداردهای بین المللی توسعه می‌دهند.

مراکز لجستیک ایرانی

در ایران نیز انواع مختلفی از مراکز تدارکات وجود دارد. در عکس زیر تعدادی از این مراکز را مشاهده می‌کنید.

مراکز لجستیک ایرانی

 

خدمات پارک لجستیک

مراکز لجستیک دارای ۴ دسته خدمات هستند:

 1. امکانات و خدمات زیربنایی

شامل معابر، ارتباطات، انرژی، آب، فاضلاب و …

 1. خدمات لجستیک پایه

خدمات حمل و نقل چند وجهی، تخلیه و بارگیری، جابه‌جایی بار و تغییر ناوگان، انبارهای باز خشک فله، نگهداری مایعات در مخازن ویژه، نگهداری عمومی کالا، نگهداری سفارشی کالاو خدمات پایه توزیع

 1. خدمات ارزش افزوده

تجمیع بار خرد، کنترل کیفی، بسته‎بندی، بازرسی، تخلیه و بارگیری کانتینر، عملیات بار فله و بار عمومی غیر کانتینری، ترخیص کالا، فورواردینگ، خدمات تعمیر و استقرار وسایل نقلیه باری، خدمات تعمیر و نگهداری کانتینر، تامین سوخت، اطلاعات و خدمات ارتباطی

 1. خدمات مالی و تجاری

خدمات بانکی، بیمه‎ای، امنیتی، اقامتی و درمان

تهیه طرح لجستیک پارک چه فرآیندی دارد ؟

مرحله اول: طرح امکان سنجی و توجیه اقتصادی پارک لجستیک

در گام نخست، طرح امکان‌سنجی و توجیه اقتصادی تهیه می‌شود. در این مرحله با نیازسنجی و بررسی دقیق شرایط اقتصادی کشور و منطقه همچنین شرایط مالی سرمایه گذار و همچنین پتانسیل‎های اقتصادی منطقه، این مطالعات تهیه می‍شود. در این بخش از مطالعات، نیاز منطقه و همچنین مساحت‎های مورد نیاز هر بخش و همچنین روش‎های تامین مالی و چگونگی بازگشت سرمایه به طور دقیق بررسی می‌شود.

مرحله دوم: طرح آماده‌سازی پارک لجستیک

بعد از تایید طرح در کمیسیون‎های مربوطه در گام بعدی طرح آماده‎سازی اراضی پارک تدارکات تهیه می‌شود. در این بخش ، طراحی زیرساخت ها (شبکه انتقال نیرو و شبکه آب، فاضلاب و … ) به همراه شبکه معابر طراحی می‎شود.

مرحله سوم: طراحی ساختمان‎ها و ابنیه‎ی پارک لجستیک

در گام نهایی و بعد از نهایی شدن طرح آماده سازی، طرح معماری تهیه می‎شود. در این گام که خود دارای دو مرحله (مرحله اول و مرحله دوم) است، نقشه‌های دقیق اجرایی انبارها هانگارها، سیلوها، سردخانه‎ها، مخازن ذخیره مایعات، کارگاه‎ها و ساختمان‎های خدماتی طراحی می‌شود.

نتیجه گیری

از آنجا که تدارکات بهتر، محصولات شما را در دسترس گروه بیشتری از افراد قرار می‌دهد، رهبران خردمند کسب و کارها آن را ابزاری بسیار مهم در ایجاد ارزش برای مشتریان می‌دانند. این خدمات با بهبود کالاها و اطمینان از در دسترس بودن محصولات، ارزش کسب و کارها را ایجاد و افزایش می‌دهد. برای مطالعه بیشتر درباره خدمات تدارکات، روی مقاله‌ی خدمات لجستیک چیست؟ کلیک کنید!

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments