سرمایه گذاری باعث ترس بسیاری از افراد می‌شود. گزینه‌های بی شماری وجود دارد واین که بفهمید کدام انواع سرمایه گذاری برای پورتفوی ما مناسب است، کمی دشوار به نظر می‌رسد.

در ادامه این مقاله شما را با ۱۰ نوع متداول سرمایه گذاری آشنا می‌کنیم و به شما توضیح می دهیم که چرا ممکن است بخواهید آن‌ها را در پورتفوی خود بگنجانید. اگر در سرمایه گذاری جدی هستید، یافتن یک مشاور مالی برای راهنمایی شما منطقی خواهد بود.

انواع سرمایه گذاری:  سهام(Stocks)

انواع سرمایه گذاری : سهام

سهام، شناخته شده ترین و ساده ترین انواع سرمایه گذاری است. هنگام خرید سهام، شما در واقع در حال شراکت در مالکیت یک شرکت تجاری عمومی هستید. بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشور، مثل جنرال موتورز، اپل و فیس بوک، به صورت عمومی معامله می‌شوند؛ به این معنی که شما می‌توانید سهام آن‌ها را خریداری کنید.

هنگام خرید سهام، امیدوارید که قیمت بالاتر رود تا بتوانید آن را برای سود بفروشید. البته خطر این است که قیمت سهام ممکن است پایین بیاید که در این صورت شما ضرر می‌کنید.

کارگزاران، سهام را به سرمایه گذاران می‌فروشند. شما هم می‌توانید یک شرکت کارگزاری آنلاین انتخاب کنید که برای شما سهام خرید و فروش کند وهم خودتان به صورت مستقیم به ترید بپردازید.

انواع سرمایه گذاری: اوراق قرضه

هنگام خرید اوراق قرضه، اساساً به یک نهاد پول قرض می‌دهید که این نهاد به طور کلی می‌تواند، تجاری یا دولتی باشد. شرکت‌ها، اوراق قرضه شرکتی منتشر می‌کنند، در حالی که دولت‌های محلی، اوراق قرضه وابسته به شهرداری را صادر می‌کنند.

خزانه داری ایالات متحده، اوراق قرضه با سررسید‌های کم‌تر از ۱ سال، بین ۱تا ۱۰و خزانه داری منتشر می‌کند که همه این‌ها توسط سرمایه گذاران خریداری می‌شوند.

در حالی که پول قرض داده می‌شود، وام دهنده سود پرداخت را دریافت می‌کند. پس از سر رسیدن زمان اوراق قرضه، یعنی مدت زمانی که توسط قرارداد، مشخص شده است؛ اصل وجه خود  سود آن را پس می گیرید.

نرخ بازده اوراق به طور معمول بسیار پایین تر از سهام است، اما اوراق قرضه ریسک کم‌تری دارد. البته کمی خطر هم وجود دارد. مثلا شرکتی که از آن ک اوراق قرضه خریداری می‌کنید؛ ممکن است منحل شده یا در رابطه با اوراق قرضه وابسته به شهرداری، دولت کوتاهی کند.

اوراق قرضه‌ی با سر رسید کم‌تر از ۱ سال(T-bills)، بین ۱ تا ۱۰ سال(T-notes) و اوراق قرضه خزانه داری یک سرمایه گذاری بسیار مطمئن محسوب می‌شوند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک

صندوق سرمایه گذاری مشترک مجموعه‌ای از پول بسیاری از سرمایه گذاران است که به طور گسترده در تعدادی از شرکت ها سرمایه گذاری می‌شود. وجوه سرمایه گذاری مشترک را می‌توان به طور فعال یا منفعلانه مدیریت کرد.

یک صندوق تحت مدیریت فعال، مدیری دارد که خودش اوراق بهادار را برای سرمایه گذای انتخاب می‌کند. مدیران صندوق اغلب سعی می‌کنند با انتخاب سرمایه گذاری‌هایی که از چنین شاخصی پیشی می‌گیرند، شاخص بازار تعیین شده را شکست دهند. یک صندوق منفعلانه مدیریت شده ، همچنین شناخته شده است.

یک صندوق منفعلانه مدیریت شده که به عنوان صندوق شاخص نیز شناخته می‌شود، به سادگی یک شاخص عمده بازار سهام مانند Dow Jones Industrial Average یا S&P 500 را ردیابی می‌کند. صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک می‌توانند در مجموعه گسترده‌ای از اوراق بهادار سرمایه گذاری کنند: سهام، اوراق قرضه، کالاها ، ارزها و مشتقات .

صندوق‌های سرمایه گذاری بسته به آن‌چه در آن‌ها سرمایه گذاری می‌شود، مانند بسیاری سهام و اوراق قرضه با ریسک همراه هستند. البته ریسک آن‌ها اغلب کمتر است، زیرا سرمایه گذاری‌ها ذاتاً متنوع هستند.

نواع سرمایه گذاری :وجوه قابل معامله در بورس(ETF)

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) از این نظر که مجموعه‌ای از سرمایه گذاری‌ها هستند که شاخص بازار را ردیابی می‌کنند، مشابه صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک هستند. ولی بر خلاف آن‌ها که از طریق یک شرکت صندوق خریداری میشود، سهام ETF در بازارهای سهام خریداری و فروخته می شود.

قیمت آن‌ها در طول روز معاملات نوسان می‌کند، در حالی که ارزش صندوق‌های سرمایه گذاری صرفاً ارزش خالص دارایی سرمایه گذاری های شما است که در پایان هر جلسه معاملاتی محاسبه می‌شود.

ETF  اغلب به سرمایه گذاران جدید توصیه می‌شود، زیرا تنوع آن‌ها نسبت به سهام جداگانه بیشتر است. با انتخاب ETF که شاخص گسترده‌ای را دنبال می‌کند، می‌توانید ریسک را به حداقل برسانید.

گواهی سپرده

گواهی سپرده (CD) سرمایه گذاری بسیار کم خطر است. شما برای مدت زمان از پیش تعیین شده‌ای مبلغ مشخصی به بانک می‌دهید. وقتی آن دوره به پایان رسید، اصل پول خود را به علاوه مقدار سود از پیش تعیین شده پس می‌گیرید. هرچه مدت وام بیشتر باشد، نرخ بهره شما بالاتر می‌رود.

خطرات عمده ای برای گواهی سپرده وجود ندارد. آن‌ها تا سقف 250،000 دلار بیمه FDIC هستند که حتی اگر بانک شما سقوط کند، پول شما را پوشش می‌دهد. گفته شد ، شما باید اطمینان حاصل کنید که در طول دوره سپرده‌ به پول نیازی نخواهید داشت، زیرا مجازات‌های اساسی برای برداشت‌های زودهنگام وجود دارد.

برنامه‌های بازنشستگی

انواع سرمایه گذاری : برنامه های بازنشستگی

انواع مختلفی از برنامه‌های بازنشستگی وجود دارد. برنامه‌های بازنشستگی مستقل در محل کار، با حمایت مالی کارفرمای شما، شامل برنامه‌های 401 (k) و 403 (b) است. اگر به برنامه بازنشستگی دسترسی ندارید، می‌توانید یک طرح بازنشستگی انفرادی (IRA) دریافت کنید.

برنامه‌های بازنشستگی به خودی خود یک دسته جداگانه از سرمایه گذاری نیستند، بلکه وسیله‌ای برای سرمایه گذاری‌های مختلف از جمله سهام، اوراق قرضه و صندوق‌های سرمایه گذاری است که به یکی از دو روش شما را از پرداخت مالیات معاف می‌کند؛ یا به شما اجازه می‌دهد پیش از کسر مالیات، پول خود را سرمایه گذاری کنید یا به شما اجازه می‌دهد بدون پرداخت مالیات پول خود را برداشت کنید.

آپشن‌ها

آپشن تا حدودی روش پیچیده‌تری برای خرید سهام است. هنگام خرید آپشن، در حال خرید توانایی خرید یا فروش دارایی با قیمت مشخص در یک زمان خاص هستید. دو نوع آپشن وجود دارد:  تماس برای خرید دارایی و آپشن‌های فروش.

خطر آپشن این است که ارزش سهام کاهش یابد. اگر قیمت اولیه سهام کاهش یابد، پول خود را از دست می‌دهید. آپشن یک روش پیشرفته سرمایه گذاری است و قبل از استفاده از آن باید احتیاط کرد.

سنوات

بسیاری افراد از سنوات به عنوان بخشی از برنامه پس انداز بازنشستگی خود استفاده می‌کنند. هنگام خرید سنوات، یک بیمه نامه خریداری می‌کنید و در ازای آن، پرداخت‌های دوره‌ای دریافت می‌کنید.

سنوات ا انواع مختلفی دارند. ممکن است تا زمان مرگ ادامه داشته باشند یا فقط برای یک دوره زمانی از پیش تعیین شده ادامه داشته باشندو ممکن است به پرداخت‌های حق بیمه دوره‌ای یا فقط یک پیش پرداخت نیاز داشته باشد.

این سرمایه گذاری ممکن است تا حدی به بازار سهام مرتبط شوند یا به سادگی بیمه نامه‌ای باشند و هیچ ارتباط مستقیمی با بازارها نداشته باشد. پرداخت‌ها ممکن است فوری بوده و یا به یک تاریخ مشخص موکول شوند یا حتی ثابت یا متغیر باشند.

در حالی که سنوات ریسک نسبتاً کمی دارند، اما رشد چندانی ندارند. مکمل خوبی برای پس انداز بازنشستگی هستند، نه منبع جداگانه برای دریافت بودجه.

ارزهای دیجیتال

انواع سرمایه گذاری: ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال یک گزینه سرمایه گذاری نسبتاً جدید است. بیت کوین مشهورترین ارز رمزنگاری شده است، اما تعداد بی شماری دیگر مانند  لایت کوین-Litecoin  واتریوم-Ethereum وجود دارد. رمزارزها، ارزهای دیجیتالی هستند که هیچ پشتوانه دولتی ندارند. می‌توانید آن‌ها را در صرافی‌های ارزدیجتال خریداری و بفروشید. برخی از خرده فروشان حتی به شما اجازه می‌دهند با آن‌ها خرید کنید.

رمزارزها غالباً دارای نوسانات زیادی هستند و این موضوع، آن‌ها را به یک سرمایه گذاری بسیار خطرناک تبدیل می‌کند.

کالاها

کالاهای فیزیکی که می‌توانید روی آن‌ها سرمایه گذاری کنید. این کالاها در بازارهای آتی معمول است که تولیدکنندگان و خریداران تجاری – به عبارت دیگر حرفه‌ای‌ها – به دنبال جلب سهم مالی خود در کالاها هستند.

سرمایه گذاران خرده فروشی باید قبل از سرمایه گذاری در آن‌ها اطمینان حاصل کنند که آن‌ها آینده این سرمایه گذاری را کاملاً می‌دانند؛ چرا که که کالاهای سرمایه گذاری این خطر را دارد که قیمت یک کالا به دلیل حوادث ناگهانی به شدت و ناگهانی به هر دو جهت حرکت کند.

به عنوان مثال، اقدامات سیاسی می‌توانند ارزش چیزی مانند نفت را بسیار تغییر دهند یا شرایط آب وهوایی هوا که بر ارزش محصولات کشاورزی تأثیر می‌گذارد.

چهار نوع کالا اصلی وجود دارد:

فلزات –  شامل فلزات گران‌بها مانند طلا و نقره و فلزات صنعتی مانند مس است.

کشاورزی –  شامل گندم، ذرت و دانه‌های سویا است.

دام و گوشت – شامل گوشت خوک و سیار احشام است.

انرژی – شامل نفت خام، فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی است.

نتیجه گیری

ما سعی بر این داشتیم تا انواع سرمایه گذاری را به اختصار برای شما در این مقاله بگوییم که بتوانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. در مقالات بعدی به جزئیانت به گفتن آن‌‌ها می‌پردازیم که راحت‌تر بتوانید گزینه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 برخی از آن‌ها برای مبتدیان مناسب هستند، در حالی که برخی دیگر نیاز به تجربه بیشتری دارند. هر نوع سرمایه گذاری سطح متفاوتی از ریسک و پاداش را ارائه م  دهد. سرمایه گذاران باید هر نوع سرمایه گذاری را قبل از تعیین تخصیص دارایی که با اهداف آن‌ها همسو باشد، در نظر بگیرند.

نکات سرمایه گذاری

  • یک مشاور مالی به شما کمک می کند تا یک برنامه سرمایه گذاری تنظیم کنید که تعدادی از سرمایه گذاری‌هایی که بالاتر به شما گفتیم را شامل شود. اینوتوکن را دنبال کنید تا شما را در این مسیر یاری دهد.

منبع: smartasset