کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان آن را انتخاب کرد؟

همان طور که برای محافظت از کارت‌های اعتباری و پول نقد خود به کیف پول نیاز دارید، باید جایی برای ذخیر ارزهای دیجیتال خود نیز داشته باشید؛ کیف پول ارز دیجیتال. ما در این مقاله به شما کمک کنیم تا تصمیمات آگاهانه‌تری گرفته و بهترین کیف پول ارز دیجیتال را با توجه به نیازتان انتخاب کنید.

هنگام خرید ارز دیجیتال در یک پلتفرم معاملاتی، یا صرافی ، ممکن است این گزینه را داشته باشید که “کلید” کوین‌های خود را در حسابتان قرار دهید، این یکی از روش‌های ذخیره سازی است. شما همچنین می‌توانید آن‌ها را از پلتفرم به یک کیف پول ارزدیجیتال شخصی منتقل کنید؛ این والت ممکن است نرم افزاری بوده؛ یعنی به به اینترنت باشد (یک کیف پول گرم) یا کاملاً آفلاین  باشد(فضای ذخیره سازی سرد).

در ادامه آن‌چه که لازم است در مورد کیف پول ارزهای دیجیتال و نحوه انتخاب بهترین کیف پول بدانید را به شما خواهیم گفت:

می‌توانید برای خواندن مطالب بیشتر در این حوزه، مقاله کیف پول‌های اتریوم را مطالعه کنید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

مانند کیف پول عادی که ارزهای فیزیکی را در آن ذخیره ‌می‌کنید، کیف پول ارز دیجیتال مکانی برای ذخیره رمز ارزها است.

نیکول دی سیکو، بنیانگذار CryptoConsultz، یک روش برای افراد و سازمان‌هایی که در در حال یادگیری مباحث مربوط به ارز دیجیتال و بلاکچین هستند، دارد:

در واقع همه آن‌چه شما برای معامله در ارزهای مجازی نیاز دارید دو چیز است: آدرس کیف پول شما که کلید عمومی شما نیز نامیده می‌شود و سپس کلید خصوصی شما.

کلید عمومی مانند شماره حساب بانکی شماست. می‌توانید آن را با افراد یا موسسات دیگر به اشتراک بگذارید، بنابراین آن‌ها می‌توانند برای شما پول فرستاده یا از حساب شما پول دریافت کنند. این افراد معمولاً کلیدهای عمومی شما را به عنوان آدرس کیف پول ارز دیجیتال می‌بینند، نسخه هش شده یا فشرده تر آن کلید عمومی. اما یک کلید خصوصی مانند رمز ورود حساب بانکی یا پین کارت اعتباری شما است. دی سیکو می‌گوید:

شما نباید آن را به من بدهید زیرا این امر باعث دسترسی من به حساب شما می‌شود.

کریپتو به عنوان یک ارز کاملاً دیجیتالی، مستقیماً در کیف پول شما نگهداری نمی‌شود. در عوض کیف پول ارز دیجیتال ، اطلاعات مربوط به کلیدهای خصوصی و عمومی شما را ذخیره می‌کند که به میزان مالکیت ارز دیجیتال شماست. در حالی که کلید خصوصی خود را رمزگذاری کرده‌اید، می‌توانید ارز دیجیتال خود را دریافت یا ارسال کنید.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

انواع کیف پول ارز دیجیتال

با توجه به کاری که قرار است با ارز دیجیتال خود انجام دهید، می‌توانید کیف پول ارز دیجیتال خود را از بین گزینه‌های مختلفی که وجود دارد، انتخاب کنید. به عنوان مثال سرمایه گذاران بلند مدت(Long-term) بیت کوین که قصد دارند آن را برای مدتی طولانی‌تری با هدف ذخیره ارزش نگه دارند، به امنیت کیف پول سرد آفلاین احتیاج دارند. از طرف دیگر، افرادی که بیشتر درگیر تراکنش‌های فعال ارز دیجیتال هستند، ممکن است راحتی و سرعتی را که یک کیف پول گرم آنلاین دارد را بخواهند.

کیف پول سخت افزاری

این موارد را بعضی اوقات کیف پول ارز دیجیتال سرد یا مکان ذخیره سرد می‌نامند و کلیدهای شما را کاملاً آفلاین در دستگاهی که به اینترنت وصل نیست ذخیره می‌کنند. بسیاری از دستگاه‌های محبوب کیف پول سرد شبیه به درایو USB هستند. گاهی اوقات کیف پول‌های کاغذی که در آن اطلاعات مربوط به کلیدهای عمومی و خصوصی خود را بر روی یک ورق کاغذ چاپ می‌کنید هم تحت عنوان کیف پول‌های سرد شناخته می‌شوند.

علاقه مندان به ارز دیجیتال معمولاً کیف پول‌های سرد را به عنوان استاندارد طلایی برای محافظت از دارایی‌های دیجیتالی شما در نظر می‌گیرند. ، کیف پول‌های سخت افزاری، به دلیل آُلاین بودن، سخت‌ترین نوع کیف پول برای هک شدن هستند. اما این بدان معنا نیست که هیچ خطری وجود ندارد.

از طرف دیگر، کیف پول‌های سخت افزاری ممکن است به راحتی گم شوند. چند بار درایو USB خود را گم کردید در حالی که جز چند فایل و سند چیزی در آن نبود؟ با این حال کم اذیت نشده‌اید. از دست دادن دستگاهی که کلید سرمایه‌های شما را در اختیار دارد، می تواند یک ضربه بزرگ مالی باشد.

حتی هک کردن نیز هنوز می‌تواند نگران کننده باشد. در صورت انتخاب کیف پول ارز دیجیتال سرد، دسی کو توصیه می‌کند دستگاه را مستقیماً از سازنده خریداری کنید، نه دست دوم؛ چرا که شما مطمئن نیستید فرد فروشنده چه کسی بوده و قبلا چه استفاده‌هایی از دستگاه کرده، ممکن است یک هکر دستگاه را خریده، دستکاری کرده و سپس برای فروش آن را دوباره بسته بندی کرده باشد.

کیف پول ارز دیجیتال نرم افزاری

به این موارد کیف پول گرم نیز گفته می‌شود. اگر به کیف پول سخت افزاری مانند یک کیف جیبی فکر می‌کنید، می‌توانید به یک کیف پول نرم افزاری مانند حساب بانکی آنلاین خود فکر کنید.

DeCicco می‌گوید:

آن‌ها اغلب با صرافی در ارتباط بوده، اغلب کاربر پسند هستند و واقعاً فضا را برای بازارهای رایج تر باز کرده‌اند. اما آنلاین نگه داشتن وجوه شما خطرات زیادی دارد.

کیف پول گرم می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. شما می‌توانید از طریق صرافی ارز دیجیتالی که برای خرید کوین‌های خود از آن استفاده می‌کنید، یک برنامه نرم افزاری در کامپیوتر خود دانلود کنید یا حتی از یک اپلیکیشن تلفن هوشمند استفاده کنید. اما از آن‌جا که هر یک از این گزینه‌ها، کلیدهای عمومی و خصوصی شما را به اینترنت متصل می‌کند، ممکن است نسبت به کیف پول‌های سرد، خطر هک شدن بیشتری متوجه شما باشد.

آیا شما به یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید؟

از نظر فنی، لازم نیست کوین‌ٔهای خود را در کیف پول سرد نگه دارید یا یک برنامه کیف پول گرم را روی دسک تاپ خود دانلود کنید. بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال به شما امکان می‌دهند، رمز ارز خود را درون کیف پول در صرافی ذخیره کنید.

اما آیا نگه داشتن ارز دیجیتال در کیف پولی که صرافی مانند کوین بیس- Coinbase یا Kraken  فراهم می‌کند مشکلی ندارد؟ تایرون راس، مشاور مالی و مدیرعامل Onramp Invest که یک پلتفرم سرمایه گذاری ارز دیجیتال برای مشاوران مالی است، می‌گوید:

متخصصان ارزهای دیجیتال پاسخشان به طور قاطعانه منفی است.

اما در مورد ارز دیجیتال یک منحنی یادگیری وجود دارد و تا زمانی که شما از کلیدهای عمومی و خصوصی، کیف پول سرد و گرم و نیز سایر مباحث امنیتی ارزهای دیجیتال درک کاملی نداشته باشید، اشکالی ندارد.

تا وقتی همه این‌ها را یاد نگرفتید، خوب است سکه‌های خود را در Coinbase ،Gemini یا هرجای دیگر بگذارید.

بهتر است این کار را انجام نداده و ارز دیجیتال خود را به محل ذخیره سازی خود منتقل كنیم، “اما این‌ها صرافی‌هایی هستند امنیت شما را تضمین می‌کنند. رمزارزها توسط هیچ نهادی نظارتی مانند بانک محافظت نمی‌شود، اما علاوه بر اقدامات امنیتی، بسیاری از صرافی‌های معتبر – مانند Coinbase و Crypto.com  دارایی شما را بیمه می‌کنند و حتی خود از کیف پول ارز دیجیتال سرد استفاده می کنند. درصورتی که ارز دیجیتال شما توسط هکرها به سرقت برود یا صرافی از کار بیفتد، این روش، یک محافظت اضافی برای سرمایه گذاری شما است.

هنوز هم خطر هک باقی مانده است. فقط در سال گذشته، KuCoin (که براساس داده‌های CoinMarketcap پنجمین صرافی بزرگ دنیاست) هکی به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون دلار را تجربه کرد. اگرچه وجوه کاربران بازیابی شد، اما این نکته را خاطر نشان کرد که صرافی‌های ارز دیجیتال نیز مانند موسسات سنتی در معرض خطر هک قرار دارند.

کیانا دانیال، نویسنده “Cryptocurrency Investing for Dummies” و خالقInvestdiva در اینستاگرام، می‌گوید: کیف پول گرم دارای درجه امنیت مشابه حساب بانکی شما است. صرافی‌ها معمولاً اقدامات امنیتی خود را جدی می گیرند و اغلب بیمه دارند تا در صورت حمله از امنیت خود پشتیبانی کنند. اما میزان معامله‌ی ارز دیجیتال، روی کنترل امنیت آن تاثیر مستقیم دارد.

دانیال، آن را با توانایی بانک شما در مسدود کردن حساب‌ها برابر می‌داند و در جامعه‌ای که مبتنی بر تمرکززدایی بوده، اتکا به یک نهاد متمرکز (صرافی) برای کنترل کلیدهای ارز دیجیتال شما، می‌تواند به خودی خود یک خطر امنیتی تلقی شود؛ دسیسکوبه عنوان نمونه به قطع ارتباط افراد با حساب‌هایشان در جریان جدیدترین افت بازار رمز ارزها اشاره کرده است.

او می گوید:

این مسئله بسیار مهم است که شما توانایی خرید و فروش کریپتو را درست زمانی که صرافی دچار فروپاشی شد را داشته باشید . اما خب اگر وجوه خود را در همیشه در صرافی نگه می‌دارید، این گزینه را ندارید.

چگونه کیف پول ارز دیجیتال مناسب را انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب گزینه ذخیره سازی برای ارز دیجیتال، باید میزان تحمل ریسک، اهداف و سطح دانش خود را در مورد رمز ارزها ارزیابی کنید. اگر می‌خواهید کوین‌های خود را طولانی مدت نگه دارید و قصد هیچ معامله‌ای را ندارید، کیف پول‌ ارز دیجیتال سرد، ممکن است از بقیه گزینه‌ها منطقی‌تر باشد. اما اگر مبتدی هستید و به طور کلی در مورد مبلغی که سرمایه گذاری می‌کنید دقیق هستید، ممکن است سادگی خرید و نگهداری کوین‌ها در صرافی را الویت خود بدانید.

اوا ولاسکز، رئیس و مدیر عامل مرکز منابع سرقت هویت می‌گوید:

ما به افراد توصیه می‌کنیم که با در نظر گرفتن منابع خود، در مورد نحوه و محل درگیری ارزهای دیجیتال تصمیم گیری کنند و به تبلیغات یا درخواست‌هایی که به ایمیل‌هایشان ارسال می‌شود، توجه نکنند. پس از بررسی این موارد باید به این توجه کنند که آیا این صرافی قانونی بوده و این شرکت‌ها، گزینه‌هایی را برای ذخیره سازی رمزارزها ارائه می‌دهند؟

DeCicco می‌گوید:

من ارزش اصلی را برای ماندگاری پلتفرم یا دستگاه قائل هستم؛ چرا که ممکن است امنیت کیف پول‌ ارز دیجیتال شما شکاف داشته وهکرها بتوانند وارد آن شوند. اما اگر کیف پولی دارید که آزمایش زمان روی آن انجام شده، از نظر امنیتی، بسیار قابل اعتمادتر است.

امنیت حساب شخصی در کیف پول ارز دیجیتال

مانند هر نوع حساب آنلاین، اقدامات امنیتی فعالی که انجام می‌دهید، می‌تواند تفاوت زیادی در حفظ امنیت ارز دیجیتال شما ایجاد کند.

ولاسكز با اشاره به روش‌هایی مانند به روزرسانی دستگاه‌ها، مدیریت امنیت شبكه و استفاده از چندین گذرواژه، می‌گوید:

اگر از بهترین روش‌ها برای رعایت نكات امنیتی در فضای مجازی آگاهی ندارید و درگیر آن‌ها نیستید، وارد دنیای ارز دیجیتال نشوید، چرا که با خطرات جدی مواجه خواهید شد.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید بخاطر بسپارید:

  • اگر کیف پول ارز دیجیتال شما از طریق نرم افزار اجرا می‌شود، مرتباً آن را به روز کنید و از نسخه‌های قدیمی نرم افزار استفاده نکنید.
  • احراز هویت دو عاملی را انتخاب کنید و مطمئن شوید که هر برنامه تبادل یا کیف پول گرمی که استفاده می‌کنید به عنوان یک گزینه ارائه می‌دهد.
  • کلید خصوصی خود را با کسی به اشتراک نگذارید دقیقاً مانند شماره تأمین اجتماعی یا رمز کارت اعتباری خود.
  • گذرواژه‌های قدرتمندی را که مرتباً به روز می‌کنید را حفظ کرده و از رمز عبور یکسان برای چندین حساب استفاده نکنید.

منبع: time

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
تازه‌ترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
Barney Stinson
میهمان
1 ماه قبل

Daddy's back!

Barney Stinson
میهمان
پاسخ به  Barney Stinson
1 ماه قبل

haaaaaaave you met Ted?