کاربرد بلاک چین در حریم خصوصی

کاربرد بلاک چین در حریم خصوصی

از نظر فنی، بلاک چین یک فناوری در حال رشد است که به صورت رمزنگاری با یک شبکه همتا به هم گره خورده و مدیریت شده که در همان حین، برای تأیید اعتبار بلوک‌های جدید، به پروتکل ارتباط بین گره‌ها می‌پیوندند. در اصل، یک بلاکچین راهی برای اعتبارسنجی معاملات داده به صورت دائم و تغییرناپذیر است تا تضمین کند که معامله:

• از بین نرفته است.

• از هزینه‌های مضاعف جلوگیری می‌کند.

• ممکن است انتقال ارزش داشته باشد.

ما همچنین می‌توانیم بگوییم که فناوری بلاک چین یک شبکه غیرمتمرکز بوده که در آن همه سوابق به صورت توزیع شده، حک شده و در چندین دستگاه، در سراسر جهان به اشتراک گذاشته می‌شوند.

سوابق توسط همه اعضای یک بلاک چین ذخیره شده و تأییدات شبکه در فواصل منظم و با اتصال (زنجیر شده، رمزگذاری شده) به بلوک‌های قبلی موجود، انجام می‌شود. این باعث شده پرونده‌ها غیرقابل تغییر باشند. به جای ارائه اطلاعات خود به سیستم عامل‌ها و استورهای متمرکز، می‌توانیم آن‌ها را در یک لجر غیر متمرکز، عاری از یک نقطه شکست، ذخیره کنیم. (یک مخزن داده مرکزی که اکثر مجرمان سایبری آن را مورد هدف قرار می‌دهند).

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بلاکچین چیست را در این راستا بخوانید.

تضاد آشکار بین حفظ حریم خصوصی و شفافیت در بلاک چین‌ ها

تضاد آشکار بین حفظ حریم خصوصی و شفافیت در بلاک چین‌ ها

اگرچه متناقض به نظر می‌رسد اما بلاک چین‌ها شفافیت و حفظ حریم خصوصی را ممکن می‌کنند. از آن‌جا که معاملات روی بلاکچین از طریق کلیدهای عمومی انجام می‌شود، که نام‌های مستعار و (بسته به blockchain ، ناشناس بوده)، افراد ممکن است عملیات عملی را بر روی بلاک چین را انجام دهند بدون اینکه هویت خود را فاش کنند.علاوه بر این، باید بین بلاکچین‌های واقعاً ناشناس تمایز قائل شد.

شرکت‌های بلاک چین ناشناس مانند مونر-Monero ، دش-Dash یا حتی زد-کشZcash عمدا از دادن اطلاعات مربوط به طرف‌های درگیر در معامله و خود معامله خودداری می‌کنند. در همین حال، در بلاک چین‌هایی مانند بیت کوین، اطلاعات زیادی در مورد طرفین معامله و مبلغ صرف شده قابل جمع آوری است.  حتی اگر هویت در پشت کلیدهای عمومی ناشناخته باشد، ایجاد این پیوند امکان پذیر است. بنابراین درک رابطه بین حفظ حریم خصوصی و شفافیت در بلاک چین امری ضروری است.

رابطه‌ی بین حریم خصوصی و شفافیت از طریق بلاک چین

رابطه‌ی بین حریم خصوصی و شفافیت از طریق بلاک چین

در نگاه اول به نظر رسیده که رابطه بین حفظ حریم خصوصی و شفافیت وجود ندارد، واقعیت این است که آن‌ها به هم وابسته هستند. به طور دقیق تر، فناوری بلاکچین به ما امکان داده که حریم خصوصی و شفافیت را هم زمان تضمین کنیم. ساختارهای بلاک چین می‌توانند شفافیت معاملات درون زنجیره‌ای و حریم خصوصی کاربرانشان را به طرز درخشان پنهان کنند.

عملیات هش

این واقعیت که معاملات در یک بلاک چین به شکل هش ثبت شده اند، تا حدودی شفافیت را فراهم می کند، اما همچنین از محتوای عملیات ثبت شده محافظت می‌کند. معاملات ثبت شده در blockchain به صورت “کد عددی آلفا” (شامل یک مهر و تاریخ) است. بنابراین، ساختار آن تا حدودی شفافیت را امکان پذیر کرده و همزمان از محتوای ثبت شده در شبکه محافظت می‌کند.

آن کد عددی آلفا یا هش، معادل “اثر انگشت” از داده‌ای است که در خارج از شبکه بلاکچین وجود دارد. شانس دو تراکنش متفاوت با یک هش یکسان در بلاک چین ثبت شده است، عملا صفر است. بنابراین، شفافیت و محرمانه بودن ممکن است در یک زنجیره طبیق داده شود. هش کردن ابزاری است که امکان محافظت از محتوای داده های ثبت شده‌ی یک”بلوک” در شبکه بلاک چین را فراهم می آورد. به عبارت دیگر ، هشینگ فرآیند ساختن ورودی در هر اندازه و تبدیل آن به یک خروجی ثابت رمز نگاری شده از طریق الگوریتم ریاضی است.

بنابراین، فناوری بلاک چین امکان حفظ حریم خصوصی محتوای ثبت شده در شبکه خود را فراهم کرده و به طور هم زمان شفافیت در لایه پروتکل را تضمین می‌کند. یکی دیگر از عناصر معماری blockchain عمومی که تنش بین حریم خصوصی و شفافیت و “تضاد نادرست” آن را نشان می‌دهد، رمزنگاری کلید عمومی است.

رمزنگاری کلید عمومی یا رمزنگاری نامتقارن

رمزنگاری کلید عمومی، به عنوان رمزنگاری نامتقارن نیز شناخته شده که هر سیستم رمزنگاری را که از جفت‌های کلیدی استفاده می‌کند را شامل می‌شود. کلیدهای عمومی می‌توانند به صورت گسترده منتشر شده ولی کلیدهای خصوصی فقط توسط صاحبان آن‌ها شناخته می‌شوند.

کلیدهای دوتایی، دو عملکرد دارند: تأیید اعتبار، جایی که کلید عمومی تأیید کرده که یک دارنده کلید خصوصی زوج می تواند پیام رمزگذاری شده را با کلید عمومی رمزگشایی کند و رمزگذاری که در آن تنها دارنده کلیدهای خصوصی جفت می‌تواند پیام رمزگذاری شده را با کلید عمومی رمزگشایی کند. دو کاربر فقط کلیدهای خود را برای دسترسی و بررسی آن اطلاعات تبادل کرده که ممکن است هر زمان که بخواهند دسترسی را لغو کنند.

چنین دسترسی “مجاز” که با استفاده از فناوری بلاک چین در دسترس است، طبق قانون قانون حمایت از داده‌ها به عنوان ابزاری برای سر و کار داشتن با حریم شخصی کاربران و جمع آوری داده‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. بلاک چین‌های عمومی در کلیه معاملات با یک جفت کلید مورد نیاز کار می‌کنند.

یک کلید عمومی که تا حدودی شبیه به یک شماره حساب بانکی بوده، یک کلید خصوصی است که ممکن است با رمز یا پین قابل مقایسه باشد. کلیدهای عمومی معمولاً نام مستعار بوده و می‌توانند در برخی از بلاک چین‌های خاص ناشناس باشند. اما، حتی بدون دانستن این که یک کلید عمومی خاص به چه کسی تعلق دارد، می‌توان همه تراکنش‌های یک کلید عمومی را ردیابی کرده و یک پروفایل از شخص دارنده‌ی کلید را ایجاد کرد.

باز هم، در این جا، درجه خاصی از حریم خصوصی توسط کلید عمومی تضمین می‌شود. ضمناً تمام معاملات حاصل از آن شفاف است. داده‌های ما به روش غیر متمرکز ذخیره شده و در چندین رایانه که در چندین مکان قرار داشته، پخش می‌شوند. شما ممکن است از خود بپرسید: ” واقعا آن‌ها چگونه خصوصی هستند؟ اگر سوابق مربوط به بلاکچین‌ها در چندین مکان ذخیره شده باشد، چگونه می‌توانند حریم خصوصی را تضمین کنند؟

حریم خصوصی در blockchain‌ها از طریق تبادل ایمن ارزش‌های محافظت شده توسط رمزنگاری امکان پذیر بوده که ساختار بلاک چین را با مکانیزم‌های اجماع و شبکه‌های همتا به همتا را ترکیب می‌کند. و همان طور که در بحث قبلی مشاهده کردیم، فناوری بلاکچین از کلیدهای عمومی و خصوصی برای محافظت از سوابق لجرهای عمومی استفاده می‌کند.

پس از رمزگذاری، کلید خصوصی برای باز کردن اطلاعات ضروری بوده و این امکان را به همه‌ی داده‌ها رمزگذاری شده می‌دهد که کنترل شده و برای یک دزد بالقوه کاملاً بی‌فایده باشند. با ثبت اطلاعات رمزگذاری شده به عنوان نقاط داده در لجر، بلاک چین‌ها از حریم خصوصی محافظت می‌کنند.

سیستم‌های بلاک چین برای محافظت از معاملات بین کاربران از رمزنگاری نامتقارن استفاده می‌کنند. در آن سیستم‌ها هر کاربر دارای یک کلید عمومی و خصوصی بوده و از نظر ریاضی غیرممکن بوده که کاربر بتواند کلید خصوصی کاربر دیگر را از کلید عمومی خود حدس بزند. این امر باعث افزایش حفظ حریم خصوصی و محافظت در برابر هکرها می‌شود.

فناوری Blockchain به اسناد حقوقی، سوابق مراقبت‌های بهداشتی‌، اطلاعات مربوط به پرداخت یا هویت امکان رمزگذاری شدن و ورود به لجر تحت عنوان دیتا پوینت را می‌دهد. پس از اتمام این کار، هیچ راهی برای کپی کردن این اطلاعات بدون اجازه‌ی مالک وجود ندارد. با این حال، تبادل امن سوابق محافظت شده توسط رمزگذاری کلید نامتقارن بسیار ساده است.

حفظ حریم خصوصی از طریق بلاک چین توسط سایر روش‌ها

در بلاک چین‌های عمومی، هر کس با اتصال به اینترنت با وجود ناشناخته بودن نام کاربری می‌تواند لیست تاریخ معاملات شبکه و تمام جزئیات مربوط به آن و نیز جزئیات مربوط به پورتفوی را مشاهده کند. جزئیات معامله و کیف پول‌های کاربران به عنوان یک کلید عمومی ظاهر می‌شوند. این کد منحصر به فرد نماینده کاربر در شبکه بلاک چین است.

به این ترتیب، کلید عمومی ایجاد شده از طریق روش رمزگذاری نامتقارن تا حد زیادی از حریم خصوصی محافظت می‌کند، اما شما هنوز هم در معرض افشا شدن از طریق روش‌های دیگر هستید که این روش‌ها، ناشناس بودن و حریم خصوصی را در بلاکچین‌های عمومی افشا کرده و ما می‌بینیم که اطلاعات محرمانه دخیره شده‌‌ی کاربر در برخی از بلاک چین‌های مطمئن فقط محرمانه (نام مستعار) بوده و دیگر ناشناس نیست.

چگونه می توان از حریم خصوصی در بلاک چین عمومی محافظت کرد؟

در بلاک چین‌های عمومی فعلی، معاملات در یک لجر ثبت شده و به صورت عمومی و شفاف هستند. به همین دلیل، چندین مارک و برند مشهور مانند وال استریت نسبت به قبول کردن آن‌ها تردید دارند. محرمانه بودن مشتری و معاملات آن‌ها برای بلاکچین، یک تعهد و وظیفه است. با این حال، مفاهیم و روش‌های مختلفی وجود داشته که به طور باورنکردنی باعث بهبود حفظ حریم خصوصی معاملات در بلاک چین‌ها می شوند.

به این معنا، سایر اشکال حریم شخصی از طریق blockchains اثبات دانش صفر و رمزگذاری کاملاً همگن است. اثبات دانش صفر- zero-knowledge proofیک برنامه رمزگذاری بوده که در دهه 1980 توسط محققان MIT ، سیلویو میکالی، شفی گلد واسر و چارلز راکف پیشنهاد شد. در این روش، یک طرف (“اثبات کننده”) می‌تواند ثابت کند که یک موقعیت خاص برای طرف مقابل (“تأییدکننده”) معتبر بوده بدون آن‌که اطلاعات اضافی را افشا کند.

مزایای اثبات دانش صفر- zero-knowledge proof عبارتند از:

• سادگی – یکی از مهمترین مزیت‌های اثبات دانش صفر این است که هیچ روش پیچیده‌ای برای رمزگذاری ندارد.

• ایمن – نیازی نیست کسی اطلاعاتی را فاش کند.
علی‌رغم مزیت‌های اثبات دانش صفر، یک سری مضرات هم چنان وجود دارد:

• طولانی بودن – در روش دانش صفر، حدود ۲۰۰۰ محاسبه وجود داشته که هر یک به زمان مشخصی برای پردازش نیاز دارند که این مانع اصلی این روش است.

• ناقص – پیام های ارسالی به تأیید کننده / فروشنده ممکن است، از بین رفته یا تغییر یافته باشند.

• محدود – در پروتکا دانش صفر، رمز باید یک مقدار عددی باشد. در غیر این صورت باید ترجمه شود.

رمزگذاری کاملاً همگون-homomorphic یک روش محاسباتی بوده که قبلاً توسط شرکت Skuchain استفاده شده که در طی این روش، محاسبات ریاضی بر روی داده‌های رمزگذاری شده انجام می‌شود و نتیجه رمزگذاری شده را ایجاد می‌کند. همان‌طور که قبلاً توضیح داده شد، در رمزنگاری هومومورفیک، داده ها قبل از به اشتراک گذاری روی بلاک چین رمزگذاری شده که در آن‌جا می‌توان بدون نیاز به رمزگشایی آنالیز کرد.

مزایای استفاده از داده‌های تحت شعاع شرکت FHE روی بلاک چین کاملاً واضح است. FHE کندتر از اثبات دانش صفر است.

در این زمینه، برخی از کارآفرینان قبلاً دریافته‌اند که این حریم خصوصی ارائه شده توسط فناوری بلاک چین، به شرکت‌ها امکان داده که ضمن حفظ محرمانه بودن کاربران، اطلاعاتی را درباره عملکرد‌های جست و جوی کاربران، جمع آوری کنند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
تازه‌ترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
نیازمندیهای همشهری
میهمان
1 ماه قبل

متاسفانه ته این قضیه حتی منم شغلی ندارم که بهتون بخوره.

شرکت واحد
میهمان
پاسخ به  نیازمندیهای همشهری
1 ماه قبل

لیس زدن کف اتوبوس به طور تحقیرانه و فروش آدامس به افراد بوگندوی حاضر.
ماهی چس تومن!