بیت کوین بر پایه بلاکچین چه مزایا و معایبی دارد؟

بیت کوین بر پایه بلاک چین چه مزایا و معایبی دارد؟

بیتکوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که از تکنولوژی بلاک چین استفاده کرده و امکان پرداخت فوری به هرکس را در هر جای دنیا فراهم می‌کند. بیت‌کوین از فناوری “peer-to-peer” برای فعالیت بدون دخالت مقامات مرکزی مانند دولت‌ها استفاده می‌کند.

مدیریت معاملات و صدور پول، به صورت جمعی و توسط شبکه بلاک چین انجام می‌شود. نرم‌افزار اصلی بیت کوین توسط “Satoshi Nakamoto” تحت مجوز “MIT” منتشر شد. بیت‌کوین از تمام خواص مطلوب پول مانند قابل حمل، بادوام، قابل تقسیم، قابل تشخیص، قابل حمل، کمیاب و جعل سخت بودن برخوردار می‌باشد.

بیت کوین اولین اجرای موفقیت‌آمیز رمزارز توزیع شده است که بخشی از آن در سال 1998 توسط “وی دای” در لیست پستی “cypherpunks” توصیف شده بود. بیت‌کوین که بر اساس ایده استفاده از رمزنگاری کار می‌کند، برای کنترل تولید و انتقال پول طراحی شده تا دست مقامات متمرکز را از تخلفات مالی کوتاه کند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص بلاک چین، روی بلاک چین چیست؟ کلیک کنید!

مزایای رمزارز بیت کوین روی بستر بلاک چین

مزایای رمزارز بیت کوین روی بستر بلاک چین

  • بیت‌کوین به دلیل خودمختاری پولی که برای کاربران خود به ارمغان می‌آورد، نسبت به سیستم‌های قدیمی بسیار ارزشمند است. بیت کوین از طریق استفاده از رمزنگاری، شبکه‌ غیرمتمرکز و نرم‌افزار منبع‌باز آن، هزینه‌های اعتماد به این ارگان‌ها را به حداقل می‌رساند و جایگزین آن‌ها می‌شود.
  • این رمزارز بدون مجوز و بدون مرز می‌باشد که توسط هرکسی در سراسر جهان قابل استفاده است.
  • بیت کوین برای استفاده‌ی افرادی که در مناطقی با زیرساخت‌های مالی توسعه نیافته‌اند، به هیچ شناسه‌ای نیاز ندارد. از این رو مزیت ناشناس بودن را به کاربر خود ارائه می‌دهد. همچنین اگر با مراقبت استفاده شود، می‌تواند از حریم خصوصی مالی حمایت کند.
  • هیچ کس قادر به مسدود کردن معامله نمی‌باشد؛ از این رو بیت‌کوین در برابر سانسور مقاوم بوده و در نتیجه محدودیت‌های مالی که توسط ارگان‌ها و دولت‌ها اعمال شده، از جمله تحریم ها، را دور می‌زند.
  • معاملات بیت‌کوین می‌توانند به همان سرعتی که داده‌ها از طریق اینترنت جابه‌جا می‌شوند، انجام گیرند.
  • معاملات بیت کوین علاوه بر ارزان بودن، مانند پول نقد برگشت ناپذیراند. (اما حمایت از کاربر همچنان امکان پذیر می‌باشد)
  • معاملات و بلاک چین بیت‌کوین، 24 ساعته و 365 روز سال در صورت دسترسی به اینترنت، قابل استفاده‌اند.
  • بیت کوین بر خلاف ارز قدیمی، می‌تواند ارزش خود را به دلیل عدم چاپ یا کاهش اعتبار حفظ کند؛ زیرا فقط 21 میلیون بیت‌کوین همیشه وجود خواهد داشت. هزینه ذخیره‌سازی، به دلیل اشغال نکردن فضا، ناچیز می‌باشد.
  • محافظت و پنهان کردن آن آسان است. می‌توان آن را بر روی گوشی همراه، رایانه، روی کاغذ یا حتی در ذهن خود حفظ کرد.
  • اگر رمز خصوصی یک بیت‌کوین را مخفی نگه دارید و معامله تأیید کافی داشته باشد، هیچ‌کس نمی‌تواند مالکیت آن را به هر دلیلی از شما بگیرد.

معایب رمزارز بیت کوین بر پایه بلاک چین

مانند هر ارز دیگری، معایبی نیز در رابطه با استفاده از بیت‌کوین وجود دارد:

بیت کوین به طور گسترده پذیرفته نشده است: بیت کوین هنوز فقط توسط گروه بسیار کوچکی از تجار آنلاین پذیرفته می‌شود. این مساله باعث می‌شود اعتماد کامل به بیت‌کوین به عنوان یک ارز غیرممکن باشد.

همچنین دولت‌ها بازرگانان را مجبور به استفاده از بیت کوین نمی‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که معاملات کاربران ردیابی می‌شود.

امکان از دست رفتن کیف پول دیجیتال بیت کوین وجود دارد: اگر هارد دیسک خراب شود یا ویروسی اطلاعات مربوط را دستکاری کند و پرونده کیف پول خراب شود، بیت‌کوین ازبین می‌رود و هیچ کاری برای بازیابی آن نمی‌توان انجام داد.

 این مساله می‌تواند یک سرمایه گذار ثروتمند بیت‌کوین را در عرض چند ثانیه ورشکست کند.

برای اطلاعات جامع تر درباره‌ی کیف پول‌های دیجیتال، روی کیف پول بیت کوین کلیک کنید!

ارزش بیت کوین نوسان دارد: ارزش بیت‌کوین به طور مداوم، با توجه به تقاضا، در حال نوسان است. این نوسان مداوم باعث می‌شود سایت‌های پذیرنده بیت‌کوین به طور مداوم قیمت‌های خود را تغییر دهند. همچنین در صورت بازپرداخت برای کالا، سردرگمی ایجاد خواهد شد.

 به عنوان مثال، اگر یک پیراهن در ابتدا با 1.5 بیت کوین خریداری شود و یک هفته بعد بازگردانده شود، آیا 1.5 بیت‌کوین باید به خریدار داده شود یا اینکه باید مبلغ جدیدی بر اساس تغیرات بیت کوین ارسال شود؟ هنگام ارزیابی، بیت‌کوین باید با کدام ارز مقایسه شود؟

عدم وجود حمایت از خریدار: وقتی کالاها با استفاده از بیت کوین خریداری شوند و فروشنده کالاهای موعود را ارسال نکند، کاری برای معکوس کردن معامله نمی‌توان انجام داد. این مشکل را می توان با استفاده از خدمات شخص ثالث مانند “ClearCoin” حل کرد.

 اما در این صورت، این نوع خدمات نقش بانک‌ها ایفا کرده که باعث می‌شود بیت‌کوین مانند یک ارز سنتی عمل کند.

خطر نقص فنی ناشناخته در سیستم بیت کوین: سیستم بیت‌کوین می‌تواند شامل نقص‌هایی باشد که هنوز به آن‌ها پرداخته نشده است. از آنجایی که سیستم بلاک چین بیت کوین یک سیستم نسبتاً جدید می‌باشد، اگر بیت‌کوین به طور گسترده استفاده شود، نقص‌هایی نیز ممکن است پیدا شوند.

این نقص‌ها می‌تواند به ازای نابودی اقتصاد بیت کوین، ثروت فوق‌العاده‌ای به کسی که از این نقص‌ها سوء استفاده بکند، بدهند.

تورم زایی: از آنجا که تعداد کل بیت‌کوین‌ها 21 میلیون عدد است، این مساله باعث تورم می‌شود. ارزش هر بیت کوین با بیشتر شدن تعداد کل بیتکوین‌ها بیشتر و بیشتر خواهد شد. این سیستم برای پاداش دادن به استخراج کنندگان اولیه طراحی شده است.

 هر بیتکوین با گذشت زمان ارزش بیشتری به دست می‌آورد. حال سوال اینجاست که چه زمانی باید شروع به خرج شدن آن کرد؟ این مساله ممکن است باعث شود اقتصاد بیت‌کوین بسیار سریع و غیرقابل پیش‌بینی تغییر کند.

بیت کوین فرم فیزیکی ندارد: از آنجا که بیت کوین فرم فیزیکی ندارد، نمی‌توان از آن در فروشگاه‌های فیزیکی استفاده کرد. همیشه باید ابتدا به ارزهای دیگر تبدیل شود.

 کارت‌هایی که اطلاعات کیف پول بیت‌کوین در آن‌ها ذخیره شده است، برای این مساله پیشنهاد شده‌اند؛ اما در مورد سیستم خاصی اتفاق نظر وجود ندارد. از آنجا که چندین سیستم رقیب موجود است، تاجران پشتیبانی از همه کارت‌های بیت کوین را غیرممکن می‌دانند. بنابراین کاربران مجبور به تبدیل بیت‌کوین می‌شوند مگر اینکه یک سیستم جهانی پیشنهاد و اجرا شود.

بدون تضمین ارزیابی: از آنجا که هیچ مرجع مرکزی حاکم بر بیت کوین وجود ندارد، هیچ‌کس نمی‌تواند حداقل ارزش آن را تضمین کند.

 اگر گروه بزرگی از بازرگانان تصمیم بگیرند که بیتکوین را فروخته و سیستم را ترک کنند، ارزش آن سقوط کرده و به کاربرانی که ثروت زیادی در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند آسیب رسانده می‌شود.

نتیجه گیری:

بنابر مطالبی که بیان کردیم در واقع ماهیت غیرمتمرکز بیت‌کوین هم نفرین است و هم نعمت. ریسک‌های زیادی در ارتباط با آن وجود دارد ولی سود زیاد سرمایه‌گذاری در آن افراد یا حتی دولت‌های زیادی را وارد این قمار پرسود کرده است.

برخی می‌گویند بیت کوین و بلاک چین دروازه‌هایی به دنیای تکنولوژیک آینده و نظم نوین جهانی هستند؛ اما در مقابل بی‌اعتمادی‌ها و نقد‌های بسیاری در رابطه با آن‌ها وجود دارد.

از نظر عملی، بیت کوین با سرمایه‌گذاری‌های پرخطر دیگر تفاوتی ندارد.

با این حال، شما باید بپذیرید که ارزش بیتکوین فقط توسط علاقه سرمایه‌گذاران آن تعیین می‌شود. برخلاف سرمایه‌گذاری در هر چیز دیگری، ارز رمزنگاری شده با هیچ دارایی مشهودی مرتبط نیست. کل ارزش بیت کوین بر اساس باور دیگران به ارزش آن می‌باشد.

این دو موضوع (بلاکچین و بیتکوین) از نوآوری‌های بزرگ حال حاظر می‌باشند. برای شناخت بیشتر درباره نوآوری، روی انواع نوآوری کلیک کنید!

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments